Kampa Gidiyoruz!

kamp

Haydi Kampa!

Kampçılık, doğa sporlarının ayrılmaz bir parçasıdır. İnsanda heyecan, coşku ve bazı anlarda ise bağımlılık yapar. Vahşi doğanın koynunda yapacağınız bir kamp aktivitesi esnasında öğrenecekleriniz kent yaşamınızı da oldukça kolaylaştıracaktır. Kampta geçirdiğiniz bazen hoş, bazen bunaltıcı anlar  esnasında edineceğiniz yeni beceriler ile, hayatınızı renklendirecek ve daha yaşanır hale getireceksiniz. Vahşi tabiatın ortasında güven içinde kalabileceğiniz,  geçici bir yuvayı, kısa süreliğine de olsa yaşanır hale getirme gayretleriniz size o ana kadar hiç tanımadığınız tatları keşfetme fırsatı da verecek.

shutterstock_133047512Kendi ellerinizle pişirdiğiniz yemekler, sıcak bir uyku tulumu, sessiz bir gece, yıldızlar ve siz…

Kampçılıkta en temel unsur doğaya saygıdır. Bir yandan konforunuzu düşünürken diğer yandan da ortamın doğallığına zarar vermemeyi  öncelikleriniz arasına alacaksınız. Bizlere böylesine mutluluk veren doğal güzelliklere saygı göstermek, birinci görevimiz olmalıdır.

Alırsın çantanı, çadırını, gidersin kafana göre bir yerlere, öyle otel motel çekemezsin. Doğayla iç içe, bir yere sabit kalmadan, kaplumbağa gibi yatağın döşeğin sırtında, senden mutlusu yok. Biz “modern” insanlar için bir tür macera diye tanımlanabilecek kamp, her ne kadar dört duvar arasında sıkışıp kalmaktan kurtulmanın eğlenceli ve her anlamda nefes açıcı bir yolu olsa da hazırlık yapmadan, arkadaştan alınmış bir çadır ve içine gofret doldurulmuş bir sırt çantasıyla maceraya atılmak pek de eğlenceli olmayabilir.

shutterstock_64920532

Rotanızı Planlayın

Tamam, kafanıza göre bir yerlere gitmek, gördüğünüz, beğendiğiniz yerlerde çadırınızı kurup etrafı kolaçan etmek istiyor olabilirsiniz ama en azından ne tarafa gideceğinize karar verseniz iyi olur. Kafanızda birkaç yer varsa farklı rotalardaki yürüyüş yollarını, bölgedeki doğa harikalarını, çevrede neler olup bittiğini, yaşayan hayvan ve bitki türlerini uzun uzun araştırın ve hangi rotanın size daha uygun olduğuna öyle karar verin. Kim büyük umutlarla yola çıkıp bir bataklığa çadırının değneğini saplamak ister ki?

Zamanınızı İyi Ayarlayın

Kamp için ayırdığınız süreyi gidiş dönüş yolunda harcadım diye hayıflanmamak için, belirlediğiniz kamp alanına ne kadar sürede gideceğinizin hesaplamasını bir cengaver edasıyla değil; gerçeklere uygun olarak hesaplayın. Çantanız, çadırınız ve büyük umutlarınız sizinle; unutmayın. Burada doğa yürüyüşü yapıyoruz, yeri geldiğinde tırmanmanız yeri geldiğinde zıplamanız gerekebilir. Molalarınızı, yemek zamanlarınızı varış sürenize ilave ederek hesaplayın. Bir de hava kararmadan kamp yerine giderseniz karanlıkta çadır kurma, ateş yakma dertlerinden kurtulursunuz. Önce güzel güzel yerleşin, hepsinin sırası gelecek.

shutterstock_162756149

Çadır Seçiminize Dikkat Edin

Çadırınızı iyisinden, kalitelisinden seçin. Arkadaşlarınızla birlikte kamp yapacaksanız, “Amaan bir şey olmaz doluşuruz hepimiz içine” diyerek 4 kişilik bir çadırda 7 kişi kalmanın hayallerini kurmayın mesela.

Bunlara Dikkat Edin

Çayırlıklar ve çimenler zarar görmeye açık eko sistemlerdir. Otluk bir zeminde bir hafta kalacak olan bir çadır kapladığı alandaki tüm bitki örtüsünün bir sezon boyunca yok olmasına sebep olur. Uzun süreli kamplarda çadır yerinizi sıkça değiştirin.. Fundalıklar ve ufak çalıların, gelişip serpilmek ve tohumlama yapıp birkaç santimetre daha uzamak için çok fazla zamanları yoktur unutmayın.. Su kenarlarında  yaşayan bitkiler diğerlerinden daha hassastır. Çok sayıda insanın her gecen gün, artarak, kırlara ve vahşi doğaya yönelmesi sonucunda su kirliliği de artarak büyümekte olan bir sorundur. Kampınızı su kaynaklarından en az 100 metre mesafeye kurun. Kamp yerinizi seçmeden önce yaratacağınız zararı konforunuzdan önce düşünün. Kampta, çevreye daha az zarar verecek daha hafif ayakkabılar giyin. Oturmak için mevcut taş ve kütükleri kullanın, yenilerini getirmeyin. Doğru eğime sahip doğru yerlere yerleşin. Bir yamacı düzleyip çadır kurmaya kalkmayın veya cadır etrafına kanal kazmayın. Rahatınız için kamp yeri seçiminde rüzgar önemli bir etkendir. Çadırı kurarken rüzgar yönünü dikkate alın. Dağ rüzgarlarının öğleden sonra yamaç yukarı, gece ise dağdan aşağı doğru eseceğini unutmayın. Çadırınızı hava bozduğu anda rüzgarı içine almayacak şekilde kurun.

shutterstock_259117121

Eksik Kamp Malzemesi Lezzetsiz Bir Yemek Gibidir

Malzemeleri veriyoruz, yazın: Uyku tulumu, mat, ayak burkmasına böcek sokmasına karşı ilk yardım kiti, kamp mutfağı malzemeleri, el feneri, çakı, çöp torbası, kibrit ya da çakmak, harita, su, su, su. Çantanızı gereksiz eşyayla doldurmak, her adımda sırtınıza binecek ekstradan bir yüktür unutmayın. Tamam, çok istiyorsanız çikolata da alabilirsiniz yanınıza, erimeden yolda giderken yersiniz.

Rahat bir kamp için İpuçları:

  • İyi bir çadır
  • Çadır altlığı
  • Uyku tulumu
  • Sıcak su torbası
  • Kamp için pişirme gereçleri
  • Çatal, bıçak, kaşık
  • Kamp ilk yardım çantası
  • Tuvalet kağıdı
  • Islak mendil
  • İyi arkadaşlar!

Kozzy AVM Tchibo mağazalarındaki “Seyahat Aksesuarları” bölümünde bulabileceğiniz kamp malzemeleri ile kamp maceranız için hazırlıklara başlayın!

Facebook Yorumlar
Benzer Yazılar
yoga
gezi