En Keyifli Sekiz Su Sporu

su-balesi

Sağlıklı ve dinç bir yaşam sürmek için spor önemlidir. Aynı zamanda spor; insanların daha sakin bir yaşam sürmesine de yardımcı olmaktadır. Su, mavi ve deniz… Yaptığınız çalışmalardan sıkıldığınız zaman ya da sinirlendiğinizde, o sıkıcı ortamdan uzaklaşıp kendinizi dinlemeye ihtiyaç duyduğunuz anda ya da sakinleşmek istediğiniz zaman su sporları etkili bir çözüm yolu olmaktadır.

1-Yüzmeyuzme

Kulaç ve ayak hareketleri kullanılarak yapılan bir spor dalıdır. Eğer yüzme sporu yeni öğreniliyorsa, yardımcı olması açısından köpük veya kolluk kullanılabilir. Kurbağalama, kelebek, sırtüstü, serbest veya bu dört stilin karışık olarak uygulandığı, 50, 100, 200, 400, 800 ve 1500 metrelerde bireysel ya da ekip halinde yapılan bir spor türüdür.

2-Rafting

rafting

Nehirlerde yapılan en bilindik su sporu olma özelliğine sahiptir. Raft adı verilen şişme botlar yardımı ile 4-8 kişi tarafından nehrin yüksek noktasından, nehrin uygun bölümlerinden devam edilerek gerçekleştirilen bir spor dalıdır. Suyun akıntısına paralel bir yol izlenir. Asıl amaç dengeyi koruyarak engelleri takım çalışması yardımı ile geçmektir. Adrenalini yüksek bir spordur.

3-Rüzgâr Sörfü

ruzgar-sorfu

Rüzgâra karşı, tahta üzerine çıkıp düşmeden yelkeni tutmaya çalışarak dengeli bir şekilde hareket etmeyi amaçlayan bir spor dalıdır. Bu sporu yeni öğrenmeye başlayanlar; bıkmadan ve usanmadan rüzgâra karşı mücadele ederler. Suya düşmekten ve yeniden ayağa kalkıp denemekten bıkmadığınız sürece eğlenceli ve zevkli bir spordur.

4-Kano

kano

Genel olarak tek bir kişinin kas gücüne dayanarak hareket ettirmeyi sağladığı taşınabilir bir teknedir. Durgun veya akıntısı az olan sularda yapılan bir spordur. Olimpik bir spor dalı olarak 1936 yılında Berlin Olimpiyatları’nda yerini almıştır.

5-Kürek

kurek

Kano gibi olimpiyatlarda yer alan başka bir su sporudur. Kano tek kürekle yapılan bir su sporu iken kürekte sağ ve solda olmak üzere iki ayrı araç bulunmaktadır. Küreğin sandalı normal sandallardan farklı olarak daha ince bir yapıya sahiptir. Bu sandal içerisinde kürekçi tekerlekler üstünde kayan bir oturakta kürekleri çeker. Bunun amacı küreğin suyun içindeki hareketini daha uzun tutabilmektir.

6-Su Topu

su-topu

7’şerli takımlar halinde; 1’i kalede diğer altı kişi havuzun orta kısmında yer alarak oynanan bir su sporudur. 4 devre olarak oynanan bir spordur. Devreler arasındaki molalar; 2, 5 ve 2 dakika olarak ayarlanmıştır. Ayrıca maç süresi içerisinde yine her takımın 1’er dakikalık mola süresi hakkı bulunmaktadır.

7-Dalış

dalis

Eğitim alınarak yapılması gereken bir spor dalıdır. Dalış sporu tüplü ve tüpsüz olmak üzere iki ayrı şekilde yapılır. Tüpsüz dalış; çok tekrar, deneyim ve özel yetenek sahibi olmayı gerektiren bir spordur. Tüplü dalmayı ise kısa bir eğitimden sonra herkes yapabilir ancak yine dalış esnasında mutlaka kişinin yanında birinin bulunması gerekmektedir.

8-Su Balesi

su-balesi

Senkronize yüzme olarak da adlandırılır. Yüzme, dans ve jimnastiğin bir arada belli bir uyum içerisinde harmanlanmasından oluşur. İki kişi ya da takım olarak da yapılabilen bir spordur. Takımlar çoğunlukla yarışlarda yer alır ve mutlaka bir lider tarafından koordineli olarak yönetilirler.

 

Facebook Yorumlar
Benzer Yazılar
yoga
kamp

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir