Soğuk Havalardan Korunmanın 6 Yolu

SOĞUK

Soğuk havalar yavaş yavaş tüm yurdu etkisi altına almaya başlarken, soğuktan koruyacak ve kendinizi iyi hissettirecek bazı pratik çözümler mevcut.

Her şeyin başı: Beslenme

C vitamininden zengin portakal greyfurt kırmızı biber kuşburnu, boza, kefir, yoğurt, sirke, turşu gibi fermente edilmiş faydalı bakterilerden zengin gıdalar, bağışıklık sisteminin hammaddesi olan hayvansal proteinler için balık, et ve süt ürünlerinin tüketilmesi mikroplara, soğuğa karşı dayanıklılığı arttırıyor. Şekerli gıdalar ise bağışıklık sisteminin mikroplarla mücadelesini zorlaştırıyor, pirinç, patates, hamurişi yemekler, tatlılar, şerbetler, meşrubatlar bu açıdan zararlı görülüyor.

shutterstock_526804336

Ayaklara dikkat

Eğer kış aylarında çok üşüyorsanız, halk arasında “vicks” olarak anılan mentollü bir kremi ayağınızın altına sürüp, iyice yedirdiğiniz zaman gün boyu üşümenizi engelleyecektir. İnsan vücudu en büyük soğuğu ayaktan alıyor.

shutterstock_526624093

Kat kat giyinmek

Bir veya iki kalın kazak yerine kat kat giyilen kıyafetler gün içerisinde girdiğimiz sıcak ortamlarda terlemeyi engellemek, ortama uymak için çıkarılabiliniyor. Aksi taktirde üzerimizde biriken ter dışarıya çıktığımızda üşütmemize ve kas tutulmalarına neden olabiliyor. Naylon esaslı hava geçirmeyen kumaşlar yerine terlemeyi engelleyen ve ıslanmaya karşı koruyucu özellikte kıyafetler giyilmeli.

Sıvı alımı

Yeterli sıvı alımı olmadan uzun süre soğukta kalmak vücudun uç noktalarında susuzluğa bağlı olarak kılcal damarlarda daralmaya neden oluyor, bu durum hem soğuk yanığı denen donmalara hem de mikropların dışarı atılması için gereken burun akıntısı ve balgamın koyulaşmasına yol açıyor.

shutterstock_526444951

Eller dışarı!

Kayıp düşme ihtimaline karşı düşerken kendinizi koruyabilmeniz için ellerinizin cebinizde olmaması gerekiyor. Kar, buz, yağmur özellikle yaşlılara düşmeye bağlı çok kolaylıkla kırıklara neden olabiliyor. Dışarı çıkmak zorunda olanların tabanı kaymayan ayakkabı giymeleri, baston taşımaları, küçük adımlarla yürümeleri mümkünse yanlarında birisinin bulunması öneriliyor.

shutterstock_524741371

Düzenli uyku

7-8 saatlik kaliteli uyku bağışıklık sistemini güçlendiriyor, hastalıklara karşı direncimizi arttırıyor. Gece uykusunun yerini gündüz uykusu tutmuyor. Soğuk havalardan korunmak için düzgün bir uyku çekmek de şart geliyor.

Soğuk havalardan korunmak için ihtiyacınız olan tüm yiyecekleri Kozzy AVM Migros’ta bulabilirsiniz.

Facebook Yorumlar
Benzer Yazılar