Sahip Olmak İsteyeceğiniz Dünyanın En Pahalı 12 Hobisi

yelken

Dünyadaki her insanın mutlaka sahip olduğu ya da olmak istediği bir hobi vardır. Kimi renkli peçeteler ve renkli çikolata kağıtlarını biriktirirken, kimi de pahalı hobileri yapmaktan hoşlanır. Elbette ki birçok hobiyi yapabilmeniz için vaktinizin olması gerekir. Ancak bazı hobiler için vaktinizin olmasının yanı sıra paranızın da olması oldukça önemlidir. Zenginlerin tercih ettiği hobiler de farklı alanlara yönelmenizi sağlayabilir. Aslında hepsinde temel amaç boş vakitlerinizi kaliteli bir şekilde değerlendirmenize yardımcı olmak ama pahalı olmaları o hobiyi yapıp yapmamanız konusunda bir kere daha düşünmenize neden oluyor. İşte o pahalı hobilerden bazıları;

Polo: İsteyen herkesin yapabileceği bir spor gibi görünse de aslında maliyeti oldukça yüksek… Öncelikle 8000 dolar ödeyerek bir Polo kulübüne üye olmanız gerekiyor. Tabii ki bu yıllık fiyat! Ancak iş sadece bununla bitmiyor. Bu hobiyi yapabileceğine inananların, at satın almak için bile en az 20,000 doları gözden çıkarması gerekiyor. Ayrıca atın ahır ve veteriner bakımı için 1,500 dolar, diğer ihtiyaçları için de 500 dolar gerekiyor. “Verdiğim paraya değer” diyenler için güzel bir hobi…

polo

Dünyayı Dolaşmak: Dünyayı dolaşmak ve dünyadaki güzellikleri keşfetmek heyecanlıdır ve birçok insanı eğlendirir. Ancak birçok kişi bunu düzenli bir hale getirdiği için bu onlar adına bir hobi olmaktan çok yaşam tarzıdır. Ancak böyle bir seyahat yüklü miktarda otel, yemek ve tur aktivitelerinin ödemelerini içerdiği için oldukça pahalıdır. Seyahat ücretlerinin belli bir bölümünden tasarruf etmenin yolları vardır ancak bu durum konforlu bir tatil yapmanıza yardımcı olan detaylardan fedakârlık etmenize neden olmaktadır.

Dalgıçlık: Birçok kişinin yapmayı hayal ettiği tüple dalış aslında düzenli olarak yapılması gereken bir spor dalıdır. Bağımlılık yapan bir aktivitedir. Tüple dalış için ekipman maliyeti 550 dolar… Eğer bunu bir hobi olarak da devam ettirmek istiyorsanız bir sertifika programına dahil olmanız gerekir ki bunun da maliyeti 300-400 dolar arası değişiyor.

dalis

Dağcılık: Dağcılık özellikle macera arayanlar için adrenalin dolu bir spor dalı olmasının yanı sıra eğlenceli bir etkinliktir. Tabii ki bu macera dolu hobinin bir de fiyatı var. Dağcılık ekipmanları da hiç ucuz değil. Örneğin Everest’e tırmanmaya kalksanız kişi başı ya da grup fiyatları 25,000-60,000 dolar arası değişiyor. Ayrıca bu ücretin içerisine diğer dağcılık gereçleri dahil değil.

dagcilik

Yelkencilik: Yelken yapmak oldukça rahatlatıcı bir spordur. Tercih edilebilecek bir hobi olarak görülebilir. Ancak bir yelkeni satın almak istediğiniz zaman en az 300 milyon doları gözden çıkarmanız gerekiyor. Sadece bununla da bitmiyor. Elbette ki yelkenin bir de kaptana ihtiyacı var ve onunda yıllık ücreti minimum 110 bin dolar… Bunun yanı sıra yelkenin bakımı ve tayfası için de vereceğiniz para cabası… Bazıları için yaşam tarzı haline gelen bu hobi, para ile değil geçirecekleri güzel anılar ile değer kazanıyor.

yelken

Drag Yarışı: Yine birçok kişinin isteyip de yapamayacağı pahalı bir hobi daha… Dragster’ı bile hobi olarak satın almak isteseniz ücreti milyon dolarlar ediyor. Hız olarak birkaç metre sonra 300 km/saat’e ulaşıyor. Sadece bu heyecanı yaşamak için 150,000 doları gözden çıkarmanız gerekiyor. Ayrıca yarış aracının fiyatı 3,000 ile 20,000 dolar arasında değişiyor. Ancak bu paranın içine bakım, onarım ve yakıt masrafları da eklendiğinde fiyat daha da artıyor. Büyük bir miktar paranız varsa ve hız yapmayı seviyorsanız bu hobi tam size göre…

Sıcak Hava Balonu: Bütün şehri kuş bakışı izlemek güzel bir duygu değil mi? Ama ücret olarak çok yüksek olduğu için birçok kişi tarafından tercih edilmiyor. İyi bir balon satın almak istediğiniz zaman fiyatı 45,000 dolar… Tek başına uşmak isteyenler olduğu için eğitim adına 3,500 dolarlık bir masrafı da gözden çıkarmanız gerekiyor. Ayrıca acil inişler için sizi takip etmesi adına bir araç kiralamaya da ihtiyacınız olacak.

Poker ve Blackjack: Kumarın hangi çeşidi olursa olsun pahalı bir hobi ve eğlence aracı… Poker oyunun da yüksek miktarda yapılan teklif karşılığı ödülün miktarı arttığı için pahalı hobiler arasında yer alıyor. Bu hobiyi herkes edinebilir ancak kazanım oranı %1… Pokerin yanı sıra başka bir pahalı hobi ise Blackjack. Çünkü bu oyun için de ne kadar harcarsanız 2-3 misli kazanma şansınız oluyor. Tabii aksi gibi kaybedebilirsiniz de… Bu sebepten bir çok insan hobi olarak tercih dahi etmiyor.

black-jack

Lüks Araba Koleksiyonculuğu: Araba koleksiyonculuğunun en pahalı hobiler arasında yer alıyor olması sürpriz değil. Çünkü koleksiyonunuz için farklı arabalar tercih ettiğinizde fiyatı da değişiyor. Ayrıca arabalarınızı muhafaza ettiğiniz mekâna ödediğiniz ücret gibi sahip olduğunuz araçların bakımı için de oldukça yüklü miktarlarda para harcamanız gerekiyor.

Sanat Koleksiyonculuğu: Dünyanın en pahalı hobileri arasında yer alıyor. Çünkü sanat eserlerinin sahip olduğu değere bir pahabiçmek çok zor… Bunun için büyük meblalarda maddi kaynağınız olması gerekiyor. Bunu hobi olarak devam ettirenler sanat sergilerine ve açık arttırmalara da katılıyorlar ve açık arttırmalara katılanların çoğu bunu bir yatırım aracı olarak görüyor.

Sürat Teknesi: Ne kadar zengin olduğunuzu hiç düşündüğünüz oldu mu ya da ne kadar paranız olduğunu? Eğer bu sorularınıza karşılık olarak aldığınız cevap 5-6 haneden oluşan bir sayı ise, bu hobiyi yapabilirsiniz. Ancak bunun için öncelikli olarak yapmanız gereken 10 yaşında 2 motorlu 700 beygir gücünde ve 160,000 dolarlık Top Gun Twin Step model bir sürat teknesi almanız. İşte bu tekne ve daha birçok tekne ile suyun üstünde uçarmışçasına gidebilirsiniz. Ne kadar etkileyici değil mi?

surat-teknesi

Maket Uçak Hobisi: Avrupa Ülkeleri için bu hobi büyük meblalar gerektiren bir hobi değildir. Ancak Türkiye’de bu hobi ile ilgilenmek oldukça pahalı. İlk olarak işi öğrenmek için satın almış olduğunuz uçaklar 200-300 TL değerinde… Buraya kadar her şey normal… Ancak orta seviye bir eğitim modeli uçak için fiyat 700-1500 TL arası değişiyor. İlerleyen zamanlarda bu işte profesyonel olmak istediğiniz zaman kendi uçağınızı yapmaya karar verdiğinizde masrafı daha fazla oluyor. Çünkü hem kendi malzemelerinizi kendiniz satın alacak hem de uçağınızın düzenli olarak bakımını yapmak zorunda kalacaksınız.

maket-ucak

Facebook Yorumlar
Benzer Yazılar
vizyon (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir