Kişisel Bakım Ürünlerinde Organik Dönem

bakimutun

Organik ürünler konusunda kozmetik sektöründe de kafa karışıklığı yaşandığı malum. Tüketici, üzerinde “organik” ya da “naturel” ürünlerin gerçeği ne kadar yansıttığını tam olarak bilemiyor. % 100 doğal maddeler içeren, uluslararası sertifikaya sahip “organik dermokozmetik ürünler”in kullanılması gerekiyor. Tüketiciler ürün alırken mutlaka buna dikkat etmeli.

shutterstock_365120828

Günümüzde kozmetikler cildimize gençlik kazandırmak üzere formüle edilirken, içerisindeki etken kimyasallar nedeniyle, cildin biyolojik yaşamını olumsuz yönde etkiler. Naturel veya organik kozmetikler diye adlandırdığımız “organik dermokozmetik ürünler” ise cildimize zarar vermeden, içerdiği % 100  doğal maddelerle, uygulandıkları bölgeye olabildiğince yüksek katkılar sağlar. Böylece güzelleşeyim derken zarar görmekten de yani “kaş yaparken göz çıkarmak”tan da uzaklaşmış oluruz. Çünkü organik dermokozmetikler, yapılarında paraben ve fenoksietanol türevi bileşikler bulundurmazlar. Sentetik koku, renklendirici kimyasallar ve koruyucu maddelerden uzak formüle edilirler. Asla parafin veya silikon içermezler.

Organik nedir ?

Organiğin sözlük anlamı; canlı organizmalardan türetilmiş. Doğal yapısı bozulmadan elde edilen ürünler organik sınıfına girer.

shutterstock_387105175

Organik tarım nedir ?

Bir ekim alanının organik tarım sertifikası alabilmesi için toprağın 3 yıl boyunca hiçbir zırai ilaç, suni gübre ve hormon kullanılmadan işlenmesi, ayrıca ekilen tohumların genetik modifiyeli olmaması gerekmektedir. Tarlanın bulunduğu bölgenin işlek anayollardan, sanayi tesislerinden dolayısıyla toksik atıklar üreten birimlerden uzak alanlar olması zorunludur.

Organik sertifikalı bitki nedir ?

Bir ürünün “organik” olabilmesi için uluslararası sertifikasyon firmaları tarafından verilen “Organik Ürün Sertifikası” na sahip olması gerekir.

Toprağından paketlenmesine kadar tüm aşamalarda çevreyi koruyan ekolojik standartlara uygunluğu denetlenmektedir. Bu şekilde tarlalarda yetiştirilerek veya el değmemiş doğadan toplanarak işlenmiş bitkiler “Organik Bitki Sertifikasıyla” belgelendirilirler.

shutterstock_82465405

Neden organik sertifikalı kozmetikler?

Sentetik bazlı kozmetikler yoluyla vücudumuzda biriken zararlı katkı maddeleri zaman içerisinde cilt hastalıklarına, erken yaşlanmaya, alerjilere yol açarak uzun vadede sağlığımızı bozuyor. Organik sertifikalı kozmetikler insan bedenine tam uyumlu bileşenler içerir, çevreyi ve insan sağlığını korur. Doğal içerikli ürünler olarak adlandırılan ve sertifikasız kozmetiklerin birçoğu sentetik veya petrol bazlı kimyasallar kullanılarak formüle edilmektedir. Özellikle paraben, parfüm, silikon gibi maddeler içeren bu ürünler uzun vadeli kullanımda cilt enfeksiyonlarına, cildin erken yaşlanmasına ve bedende toksik birikime yol açmaktadır. Organik kozmetiklerde ise bedenle tam uyumlu ve hiçbir yan etkiye sahip olmayan bitki özleri ve organik yönetmeliğine uygun bileşenler kullanılmaktadır.

Organik kozmetiğin farkı

Geleneksel kozmetik sektörü tek yönlü bakış açısıyla kozmetik ürünleri formüle eder ve üretir: etik endişeler veya çevre dostu yaklaşımlar ön planda olmaksızın, dokuları, kokuları, aktif bileşenleriyle vs.. tüketicinin ilgisini çekecek kozmetik ürünler imal etmek.
Organik kozmetik sektörü ise kullanılan bileşenlerin, ambalajların ve üretim süreçlerinin seçimine cildimizin, tüm canlıların ve çevremizin iyiliği ve korunması açısından karar verir.

shutterstock_269880602

Organik kozmetiğin gereklilikleri:

 • Sadece doğal veya organik olarak yetiştirilmiş bileşenler kullanılması,
 • Bu bileşenlerin bağımsız bir sertifika kurumu tarafından sunulan sıkı standartlara uygun olması,
 • Kullanılmayan bazı bileşenler Paraben, fenoksietanol, silikon veya GMOlar (Genetik olarak değiştirilmiş organizmalar), renklendiriciler ve sentetik kokular,
 • Etik yaklaşım, ilkelere bağlılık ve sertifikalar,
 • Bir kurum tarafından verilen logoyla ürünlerin kalitesinin garantilenmesi
,
 • Geri dönüşümlü ambalaj
,
 • Küçük çiftçileri, adil ticareti teşvik etmek ve kırsal bölgelerde dengeyi muhafaza etmek,
 • Hayvanlar üzerinde test yapmamak,

Doğal ürün sertifikasına sahip ürünler dünyada hızla yaygınlaşıyor. Ülkemizde ise bu kavram, doğallık kriterlerini içermeyen ürünler için de fazlaca kullanılır hale gelmiş durumda ve bir kavram kargaşası yaşanıyor. Örneğin, isminde “organik” kelimesi geçen ürünler “Organik Ürün” sıfatıyla, isminde “naturel” kelimesi geçen ürünler de “Naturel Ürün” olarak pazara sunuluyor. Bu ürünlerin % 100 doğal olduğu kanısı da bilinçsiz tüketiciyi yanıltıyor. Özellikle, organik veya doğal olduğunu iddia eden ürünler için uluslararası sertifikalar tüketiciler tarafından mutlaka sorgulanmalı. Gerçek bir organik ürün; sertifikalı logolara sahiptir ve bu konuda en önemli kurumlar arasında logolar için Cosmébio, sertifikalar içinse Ecocert yer alır.

Organik sertifikalı ürünler;

 • En az % 95 oranında doğal içerikli olmak zorundadır.
 • Bitkisel bileşenlerin en az % 95’i ve toplam bileşenlerin en az % 10’u organik olmak zorundadır.

Organik ürünler;

 • Ecocert tarafından verilen Cosmébio logosu ve sertifikasına sahiptir.
 • Maksimum seviyede doğal ve organik malzeme içerir.
 • Paraben veya fenoksietanol içermez.
 • Silikon veya GMO (Genetik Olarak Değiştirilmiş Organizmalar) içermez.
 • Sentetik renklendirici veya koku içermez.
 • Hayvanlar üzerinde test edilmemiştir.
 • % 100 doğal kokulardan oluşur.
 • Kutu ve şişeler % 100’ü geri dönüşümlüdür.

shutterstock_48296782Artan bilinç ve kültür düzeyi ile beraber; doğal beslenme alışkanlıklarına yöneliş kadar, doğal bakım ürünlerine yönelenlerin sayısı da her geçen gün artıyor. Özellikle bebek bakımında, hamilelik döneminde ve kemoterapi alan hasta grubunda doğal ve organik sertifikalı bakım ürünleri tercih edilmeli.35 yaş altı tüketici grubu ve özellikle kişisel bakıma yeni başlayan gençlerin de kesinlikle Ecocert logosu bulunan organik ürünler kullanması gerekir. “Var olanı korumak” düşüncesi, 20’li yaşlarda başlarsa daha sonraki yıllar fazla üzülmeyiz…

Organik ürün sertikası Ecocert belgesine sahip, bitkisel içerikli, bal mumu ya da doğal mumlar ve reçineler kullanılan bu ürünlerde öne çıkan bazı markalar şöyle: Ünlü Fransız Alman ortak Şirketi Labiosthetique firmasının ürettiği organik cilt ve saçlı deri bakım ürünleri ve Florame aromaterapi ürünleri, eczanelerimizde yerini alan tek organik sertifikalı dermokozmetik ürünlerdir diyebiliriz.

Tüketicilerin kozmetik tercihler konusunda bilgi seviyelerinin son dönemde arttığı ve tüm sektörlerde olduğu gibi kişisel bakım ve kozmetik alanlarında da doğala yönelimin çoğaldığı görülüyor. Bu gelişimde de en büyük pay, kozmetolojinin sahibi ve tek yetkini eczacıların.

Kişisel bakım ürünleri ve diğer tüm ihtiyaçlarınız için organik çözümler sunan Kozzy Avm Organiks mağazasını ziyaret edebilirsiniz.

Facebook Yorumlar
Benzer Yazılar