Kış Günlerinde İçinizi Isıtacak Filmler

sinema

Kış Günlerinde İçinizi Isıtacak Filmler

Soğuk günlerde sıcacık kahvenizi ve yorganınızı alıp keyifle içinizi ısıtacak bir film izlemeye ne dersiniz? Evin keyfi kış aylarında çıkar diyoruz ve size güzel film alternatifleri sunuyoruz.

Home Alone – 1990
home_alone_ver2_xxlgKevin McCallister, koca bir ailenin tatil planında “yanlışlıkla unutulan” bir çocuğu. Kevin’ın hikayesi ilk bakışta ürkütücü gibi görünse de bu soğuk günlerde içinizi ısıtacak samimiyette. Noel vakti koca bir evde tek başına yaşayıp, gece yarılarına kadar pizza ve dondurma yemenin nesi korkutucu olabilir ki? Eğer etrafta evinizi soymaya kalkışan iki şapşal hırsız yoksa her şey daha güzel olabilirdi.

 

 

 

Forrest Gump – 1994forrest_gump

Forrest Gump, IQ’sü düşük, basit bir adamdır, ama iyi niyetlidir. Forrest Vietnam’agitmek için orduya katılır, Dan ve Bubba ile arkadaş olur, madalya kazanır. Ondan beklenmeyen pek çok şey yapar, hatta Başkan’la birkaç kez karşılaşır. Ama ne yapsa, çocukluk arkadaşı ve tek aşkı Jenny’yi unutamaz. 13 dalda Oscar adayı olan Forrest Gump altı dalda ödülü aldı: Film, yönetmen Robert Zemeckis ve aktör Tom Hanks de bunlar arasında. Winston Groom’un 1986’da çıkan kitabı, ancak filmden sonra bir çoksatan oldu.

 

 

 

Amelie – 2001

amelie_ver1Bir kafetaryada garson olarak çalışan Amêlie’nin hayatı sıradan ve sıkıcı görünse de “O” idare etmektedir. Tek problemi, hayatında bir erkeğin olmamasıdır. Amêlie, bir gün rastlantı sonucu, dairesinde içinde başkasına ait çocukluk anıları olan,eski bir kutu bulur. Kutuyu, arayıp bulduğu ve artık orta yaşlı bir adam olan sahibine, kimliğini gizleyerek iade eder. Bu olaydan sonra hem adamın hem de Amêlie’nin yaşamı tümden değişir. Amêlie, komşularının ve ev arkadaşlarının hayatlarını küçük, muzip sürprizlerle yaşanır hale getirmek için var gücüyle çalışan bir iyilik meleğine dönüşür… Kötü çekilip atılmış vesikalık fotoğraf koleksiyonu yapan ve lunaparktaki “korku trenindeki hayalet” olarak çalışan(!) Nino’nun, kaybettiği çok değerli fotoğraf albümü Amêlie’nin eline geçince. Amêlie bu kez onun peşine düşer…

Birbirleri için yaratılmış olan Amêlie ve Nino’nun yollarının kesişmesi, ancak Paris’te gerçekleşebilecek bir mucizedir.

 

 

Eternal Sunshine of the Spotless Mind – 2004eternal_sunshine_of_the_spotless_mind_ver4

Joel Barish, iki yıl boyunca beraber olduğu sevgilisinden oldukça şaşırtıcı bir haberalıyor. Kadın, bir teknolojik deneye katılarak, ilişkilerini tamamen hafızasından silmiştir. Yani Barish’in kim olduğunu bile hatırlamamaktadır. Bu gelişme üzerine küplere binen adam, aynı prosedürü kendi üzerinde de gerçekleştirmek ister… Film, adamın hafızaları silinirken, yaşanılan ilişkiyi gözler önüne serer. Adam da bir kez daha oldukça iyi başlayan ve sonradan tadı kaçan ilişkiyi izler. Fakat zaman geçtikçe ve sıra yaşanılan güzel şeylere gelince, üzerindeki müdaheleyi durdurmak ister. Pişman olmuştur!

 

 

 

The Princess Bride – 2003

princess_brideBüyükbaba yatağın ucunda torununa babadan oğula geçen bir masalı anlatmaktadır. O anlatmaya devam ettikçe masal canlanmaya başlar… Prens Humperdinck, güzel prenses Buttercup ile evlenmek istemektedir. Ancak prensesin bu kötü kalpli prenste gönlü yoktur. Bunun üzerine Buttercup kaçırılır. Onu kurtacak kişi çocukluğunda prensese aşık, şimdi ise aranan bir korsan olan Westley’dir. Westley prensesin izinden giderken, kötü kalpli şövalyeler, devler ve süper güçlere sahip yaratıklarla savaşmak zorunda kalacaktır.

 

 

 

 

Groundhog Day – 1993de6692605aca3e2221a98fbe6e4589f1

Bir hava durumu spikeri olan Phil Connors (Bill Murray), yapımcısı (Andie MacDowell) ve sevimli kameramanı ile birlikte Pennsylvania’daki Punxsutawney kasabasına geleneksel Groundhog Day şenliklerini görüntülemek için gönderilir. O gün, belki de Phil’in hayatının en kötü günüdür, ama bundan beteri de vardır: Phil’in karabasanı, her gün tekrarlanır. Artık her gün, onun için Grounhog Day yeniden yaşanmaktadır. Phil, o gün olacak her şeyi bildiği için bunun avantajlarını kullanmayı zamanla öğrenir. Ama, hayatının kadının kalbinikazanması için daha yapması gereken çok şey vardır…

 

 

 

 

 

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir