İstanbul’da Gezilecek Yerler

gezi

İstanbul’da Gezilecek Yerler

İstanbul yazı yaşarken hep aynı şeyleri yapıyor olmaktan sıkıldınız mı? Taksim ve Kadıköy’den başka nerelere gidip neler yapalım diye düşünüyorsanız İstanbul için gezilecek yerleri seçtik.

Adalar

Eğer vaktiniz ve imkanınız varsa Adalar’ın havasında, İstanbul’a hem yakın hem uzak huzurlu bir hafta sonu geçirebilirsiniz. Adaların dizilimi sırasıyla şöyle; Kınalıada, Burgazada, Heybeliada ve Büyükada.

shutterstock_161951828

 

moda-istanbul-wijken-in-istanbul-1(p-location,433)(c-0)

Moda sahili bir başka

“Kadıköy” denildiğinde akla ilk önce o eşsiz güzelliğiyle sizi çeken Moda Sahili gelir. Geçmişte birçok köşke ev sahipliği yapmış olan Moda Sahili şimdilerde kıyısını, çay bahçeleri ve apartmanlara bırakmış olsa da çekiciliğinden hiçbir şey eksiltmemiştir. Sıcak yaz akşamlarında serin ve sakin bir yer arıyorsanız Moda Sahili’nin tatlı esintisiyle güzel bir akşam geçirebilirsiniz.

 

Bebek Sahili’nde Gezinti

İstanbul’un en popüler semtlerinden Bebek, sahili ile pazar sabahı yürüyüşü için muhteşem bir alternatif. Geceleri de şehir ışıklarıyla son derece hareketli olan Bebek Sahili’nde deniz kenarında balık yiyebilirsiniz.

shutterstock_208309222

Aşiyan Yollarında Romantik Yürüyüş

İstanbul’da Bebek ile Rumelihisarı arasındaki sırtlarda bulunan ve İstanbul Boğazı’na bakan Aşiyan’ın, şarkılara konu olan meşhur yollarında yürüyebilirsiniz. Deniz manzarasının tadını çıkartıp Aşiyan Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Ünlü Türk Şairi Tevfik Fikret`in 1906-1915 yılları arasında yaşadığı ev olan AŞİYAN’da Abdülhakhamit’e ait kişisel eşyalar, Tevfik Fikret’in odası, tablosu bulunuyor.

Çengelköy’de kahvaltı

Çengelköy’ün çıtır simitçisi, sevimli İstanbul evleri, dar sokakları ve meşhur Çınaraltı Kahvesi Çengelköy’de uzun bir yürüyüş esnasında görebileceklerinizden. Çengelköy’deki Çınarlı Kahve’de de kahvaltınızı edebilirsiniz.

shutterstock_411799204

Rumeli Feneri’nde Karadeniz

Rumeli Feneri Avrupa yakasında İstanbul Boğazı’nın Karadeniz’le birleştiği kuzey ucunda yer alan deniz feneridir. Karşısındaki Anadolu Feneri ile birleştiği çizgi İstanbul Limanı’nın kuzey sınırını oluşturmaktadır. Rumeli Feneri’nde Karadeniz’i izleyebilir, civardaki kafelerde oturabilir ya da Garipçe Köyü’nde oksijen depolayabilirsiniz.

Ortaköy’de tekne turu

Ortaköy ile artık özdeşleşen bir yemek olan kumpiri banklarda denize nazır yiyebilirsiniz. Ayrıca Ortaköy’deki ufak teknelerle Boğaz turuna çıkarak mini bir tur yapabilirsiniz.

Florya’da Atatürk’ün Deniz Köşkü’nü görün

Yeşilköy ile Küçükçekmece arasında yer alan bölge sönük bir yer ve avcıların ava çıktığı bir bölge iken Atatürk’ün yerleşmesiyle değişime uğradı. 48 günde bitirilen ahşap köşk müze olarak kullanılıyor.

shutterstock_354419084Pierre Loti’de romantizm

Türk dostu ve İstanbul aşığı olarak bilinen Fransız yazardan adını alan Pierre Loti tepesi İstanbul’un en romantik yerlerinden biri olarak bilinir. Haliç’i tepeden gören Pierre Loti tepesindeki çay bahçesi de İstanbul’un en simgeleşmiş yerlerinden birisidir.

Eyüp Sultan Camii’nin yanındaki mezarlıkların arasından upuzun merdivenlere çıkarken de Haliç’i seyredebilir ve yolun sonunda da asırlık tarihi ile Pierre Loti Kahvesi’nde kahve içebilirsiniz. 19. yüzyılın sonlarına kadar Rabia Kadın Kahvehanesi olarak bilinen ve sonra Pierre Loti’nin kahveyi mesken tutmasından sonra Pierre Loti Kahvesi olarak anılan kahve yıllardır aşıkların buluşma mekanı…

Fethi Paşa Korusu’nda oksijen depolama

Fethi Paşa Korusu için Boğaz’ın oksijen kaynağı denilebilir. Kuzguncuk Korusu olarakta bilinen Fethi Paşa Korusu İstanbullular’a temiz havada yürüyüş ve koşu alanlarından yararlanıp restoran, kafe ve çay bahçelerinde dinlenerek, kentin gürültülü ortamından uzaklaşma fırsatı sunuyor. Ayrıca korunun ismini aldığı Fethi Ahmet Paşa’nın tarihi köşkünü de görebilirsiniz…

Emirgan Parkı

Çocukların doğa ile yakın bir gün geçirmesi için çok uygun bir park. Parkta bulunan Sarı Köşk ve Beyaz Köşk görülmeye değer. Minikler için golf sahası, Emirgan Korusu içindeki oyun grupları, salıncakları, kaydırakları, gölette yüzen ördekleri, piknik alanları ile keyifli bir gün için uygun seçenekler sunuyor. 

shutterstock_46943029

Belgrad Ormanı

İstanbul’un kuzeyinde, İstanbul Boğazı’nın batısında bulunan ormanlık bölge. Sarıyer – Bahçeköy sınırları içinde bulunan ve mesire amaçlı kullanılan bölge Karadeniz kıyılarına 4,2 km. kadar mesafededir. Belgrad Ormanı içindeki mesire yerleri de şunlar; Ayvad Bendi, Binbaşı Çeşmesi, Falih Rıfkı Atay mesire yeri, Fatih Çeşmesi mesire yeri, Irmak mesire yeri, Kirazlıbent mesire yeri, Kömürcübent mesire yeri, Kurt Kemeri mesire yeri, Mehmet Akif Ersoy mesire yeri, Neşet Suyu mesire yeri.

Hidiv Kasrı

İstanbul’un Beykoz ilçesinde Çubuklu sırtlarında bulunan Hidiv Kasrı İstanbul’un önemli tarihi yapılarından bir tanesidir. Uzun süre bakımsız kalan kasır, 1984 yılında restore ettirildi. Hidiv Kasrı’nda hafta sonları da açık olan büfe ve restoran da yemek yemek, kahvaltı yapmak mümkün. Ünü Avrupa’ya kadar giden özel ve İstanbul’un en büyük gül bahçesine sanip olan Hidiv kasrı, harika bir Boğaz manzarasına da sahip.

rumeli-hisari-camii-yeniden-ibadete-aciliyor-h1421317085

Anadoluhisarı ve Göksu deresi

Bir diğer tarihi yapı olan Anadoluhisarı, Rumelihisarı ile karşı karşıya. Anadoluhisarı’nda civardaki kafelerde oturabilir, yemek yiyebilir ya da Göksu Deresi’nin yakınlarında gezinti yapabilirsiniz. Hisardan sonra, Fatih Köprüsünün Asya kulesinin bulunduğu Kanlıca semtinde meşhur sahil kahvelerinde oturabilir, yoğurdunu yiyebilirsiniz.

Facebook Yorumlar
Benzer Yazılar