Evde Bakılabilecek 5 Köpek Cinsi

köpek

Evde Bakılabilecek 5 Köpek Cinsi

Bir tüy yumağı ile aynı çatıyı, hatta aynı yatağı paylaşmak çocukluğumuzdan itibaren hep hayalini kurduğumuz bir durumdur. Aslında kolay sandığımız bu eve gelecek yeni arkadaş, beraberinde yepyeni bir yaşam tarzını ve bir çok farklı duyguyu da eve taşıyacaktır.

Yaşadığınız Çevre

Bir köpek sahibi olmadan önce yaşadığımız yerin bu ufak dostumuz için ne kadar arkadaş canlısı olduğunu araştırmak ile başlanmalıdır. Apartman yaşantısında komşular ve mahalledeki diğer hayvan sahipleri ile fikir alışverişi yapmak, ev sahibi varsa izin almak ya da haber vermek sürecin en önemli kısımlarını oluşturmaktadır.

Yaşadığınız civarda yeşillik bir alanın bulunması, ufak dostunuzun sosyalleşebileceği ve rahat hareket edebileceği bir alan anlamına gelmektedir.

Peki Hangi Cinsler Apartman İçindir?

Köpekler boyut olarak 5 ana kategoriye ayrılmaktadır. Tiny (En küçük) – Küçük – Orta – Büyük – Maxi (En büyük)

Tiny, daha çok kullanılan tabiri ile “süs” köpekler apartman yaşantısı için en ideal köpekler olarak bilinmektedir. Apartmanda beslenebilecek köpek cinsleri genellikle az egzersize ihtiyaç duyan ve küçük boylu köpekler olsa da, bazı orta ve büyük boy köpekler de apartman hayatına alışabilir. Küçük köpekler çoğu zaman daha fazla havlayarak apartman hayatında komşuları rahatsız edebilse de, uyumları ve bakımları orta ve büyük boy köpeklere göre çok daha kolaydır.

shutterstock_295547174

Chihuahua


Avuç içine bile sığabilen bu ırk, çok çekingen bir yapıya sahiptir. Korktuğunda bunalıma girerek titremeye başlar. Özelikle yolculuklarda, çok rahatsız olur. Sıkıntıları sonucunda bağışıklık sistemi çökebilir. Kan şekeri düşer. Bu durumlarda biraz bal yedirmek uygun olacaktır. 1200-1700 gr. arasında ağırlıkları, yaklaşık 13 cm. boyları vardır. 5 kg. varan türleri de bulunur. Her türlü renk özelliklerine sahiptirler. En zor bulunanı çikolata rengi olanıdır. Düz beyaz, gri mavi ve kahve renkleri bulunur.

shutterstock_101174770

Yorkshire Terrier

Ana vatanı İngiltere olan Yorkshire Terrier, çok küçük bir Köpek türüdür.

Bu özelliğine rağmen zeki, atak ve cesurdur. Aile bağları çok güçlü olan bu ırk yabancılara karşı mesafeli davranır. Hatta hırçınlaşabilir. Yaşam süreleri 14-16 yıl arasındadır. Bu ırkın kilosu 3-5 kg. civarındadır. Boyları ise 20-23 cm. civarında olur. Enerji seviyeleri oldukça yüksek bir ırktır. Eğitim konusunda zorluk çıkarabilirler. Diğer Köpeklere karşı pek dostça davranmazlar. Sıcağa karşı dayanıklı, soğuğa karşı hassastırlar.

shutterstock_386426365

Pug

Pug, sahibiyle veya başka insanlarla oyun oynamayı çok sever. Oyun oynayan çocuklar için yakın bir dost, yakın bir arkadaş olur. Isırmaya eğilimi olsa da aslında iyi huyludur ve çok ender olarak ısırır. Düz bacaklı ve kısa boyludur. Çok sıcak ve çok soğuğa karşı dayanıksızdır. Enerjik bir hayvandır. Sağlıklarını korumaları için sürekli hareket halinde olmaları ve egzersizlerini yeteri kadar yapmaları gerekir.
Pug, daha çok kadın hayvan severler tarafından sahiplenilen, onlara eşlik etmekte olan bir köpek cinsidir. Mutlu ve hareketli olmaları, sadık olmaları onları kadınlar tarafından cezbeden özellikleridir.

Çok zeki olmalarının yanında sürekli olarak tekrar edilmesi gereken bazı kuralları vardır. Ses değişimlerine, ton değişimlerine duyarlıdırlar, bağırmaya hiçbir şekilde gerek duyulmaz. Kızıldığını veya sevildiğini ses tonlarından ayır edebilirler. Diğer ev hayvanlarıyla da fazlasıyla iyi geçinebilen bir köpek cinsidir. İnatçı bir tür olarak bilinir.

shutterstock_433808596

Pekingese


Pekingese, Çin kökenlidir. Başlarda sadece Çin Kraliyet aileleri tarafından beslenmiştir.
Oldukça asil ve sevimli olan bu köpeklerin ufak burunları, uzun tüyleri, basık bacakları vardır.
Diğer köpeklerle çok sıcak dostluklar kurarlar. Sahiplerine olan düşkünlükleri yüzünden zaman zaman kıskançlık yapabilirler.
Burunlarının şekli itibariyle ufak oluşu nedeniyle uyurken çok gürültü yaparlar.
Bir Pekinezle aynı odada uyumak horlayan bir insanla aynı yatakta uyumakla neredeyse aynıdır.

shutterstock_457781950

Pomeranian

Şirinliğinle beraber çok insan tarafından sevilen bir köpektir. Türkiye’de şuanda çok yaygın olmasa yaygınlaşma eğilimdendir. Sahibine karşı çok bağlı ve sadıktırlar. İnatçılıkları da vardır. Yavruyken diğer köpeklerle ve diğer canlılarla beraber büyürse ilerde sıkıntı olmaz.

Evde beslerken bu köpeği havlama konusunda yeteri derecede eğitim vermelisiniz. Aksi halde komşularınızdan şikayet almanıza neden olabilir. Çünkü bu köpek kapı çalınsa bile havlayabilir, eğitimini vermeniz gerek. Sahibinin kim olduğu iyice anlatılması eğitilmesi gerekir yoksa söz dinlememe huyları vardır. Çok küçük çocuklarla arası iyi değildir. Bu köpek ısırma eğiliminde olacağı için küçük çocuklarla bırakılmamalıdır. Yemekler konusunda çok seçici davranabilmektedir.

Köpek almak istiyorum, ne yapmalıyım?
Cins bir köpeği para ile satın almadan önce yaşadığımız şehrin barınaklarına, köpek sahiplendirmeye çalışan arkadaşlarımıza danışarak terkedilmiş bir ufaklığa kucak açmak, temel tuvalet eğitimini tamamlamış, akıllı ve size bağlanacak bir ufaklık bulma şansınızı arttırır.

Hep söylediğimiz gibi; Satın alma! Sahiplen!

Minik köpeğinizi sahiplendiniz mi? Şimdi sırada bakımı için ihtiyacınız olan malzemeler var. O zaman haydi Kozzy AVM Petstown’a!

Facebook Yorumlar
Benzer Yazılar