10 Başyapıt ile Edebiyata Giriş

roman-basyapit

Edebiyata ilgilisiniz ve bir adım atmak istiyorsunuz. Fakat çok fazla yazar, çok fazla coğrafya, çok fazla akım ve çok fazla tarih farklılığı var. Dolayısıyla nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz, bu farklılıklar gözünüzü korkutuyor ve sonuç olarak, başlayamıyorsunuz.

 

Peki, önünüzde bir liste olsa?

 

Pek çok dilbilimci, edebiyatçı ve eleştirmen ile konuştuk ve vardığımız sonuç, sizi hiç de mutsuz bırakmayacak.

 

İşte size dünya edebiyatına adım atmanızı sağlayacak 10 başyapıt:

 

1-  George Orwell – Hayvan Çiftliği

hayvan-ciftligi

Hindistan kökenli İngiliz üstat George Orwell’ın kaleminden çıkan baş yapıtlardan biri; Hayvan Çiftliği. Baskıcı yönetim biçimini fabl yöntemiyle örnekleyen eser aslında bütün despotik yönetim sistemlerinin eleştirisidir.

2-  Aldous Huxley – Cesur Yeni Dünya

cesur-yeni-dunya

Orwell’ın hocası, sürrealist filozof Aldous Huxley’nin nacizane eserlerinin en önemlisi kuşkusuz Cesur Yeni Dünya’dır. Dönemin distopyası, günümüzün gerçeği. Okuduktan sonra ‘Uzak bir ihtimal değil’ diyeceksiniz.

3-  Fyodor Dostoyevski – Suç ve Ceza

suc-ceza

Genç Raskolnikov’un yaşadığı vicdani ikilemi ele alan Dostoyevski, Suç ve Ceza eseri ile her insanın gündelik hayatına değinmiş ve prensiplerin, kararlar aşamasında ne kadar önemli olduğunu; aksi takdirde pragmatist davranışların daha farklı sonuçlanabileceğini ele almıştır.

4-  Shakespeare – Hamlet

hamlet

Kan davasıyla yanıp tutuşan Hamlet’in yegane amacı, babasının katili, üvey babası olan amcasını öldürmektir. Fakat bu intikam isteği kendisini bitirecektir. Üstat Shakespeare’in en fazla okunan eserleri arasında Hamlet de bulunmaktadır.

5-  Friedrich Nietzche – Böyle Buyurdu Zerdüşt

zerdust

Şimdiden söylüyoruz, felsefi eserler hoşunuza gitmiyorsa, bu eser sizi zorlayacaktır. Çünkü Böyle Buyurdu Zerdüşt, herkes ve hiç kimse için bir kitaptır. Tanrıbilimi, felsefeyi ve hiyerarşiyi sorgulayan Nietzche, bu eserinde bizleri de sorgulamaya davet ediyor.

6-  Goethe – Faust

faust

Yine Alman bir filozof ve yine düşüncenin karanlık dünyası. Hayatın bilançosundan çıkamayan kahramanımız Faust, ruhunu şeytana satıyor.

7-  Albert Camus – Yabancı

yabanci

Size empoze edilen güdülerin mantıksızlığını zaman zaman fark edersiniz. Modern Çağın mürekkep üstatlarından Camus, bu uzaklaşmayı ve yabancılaşmayı anlatıyor.

8-  J. Paul Sartre – Bulantı 

bulanti

Hiç kendinize yabancılaştığınız oldu mu? Bedeninizin, ruhunuzla aynı yürümediğini fark ettiğiniz? Ya size en ait olanların aslında size ait olmadığını hissettiniz mi? Sartre’ı okumak, hem donanım hem de dayanıklılık ister.

9-  Yaşar Kemal – İnce Memed 

ince-memd

Yakın sürede kaybettiğimiz mihenk taşımız Yaşar Kemal’in baş yapıtı İnce Memed, halk iradesinin ve kitlelerin gücünü bize bir kez daha gösteriyor.

10-  Michel de Montaigne – Denemeler

denemeler

Felsefeye ilk adım, çoğu eleştirmene göre Montaigne’den geçer. Montaigne’in Denemeler’i, bizlere bilmediğimiz şeyler söylemez. Aksine; bildiğimiz fakat kaçırdığımız noktalara farklı bir bakış sunar.

Bonus: Attilâ İlhan – Ben Sana Mecburum

ben-sana-mecburum

Şiirsiz edebiyat düşünülemez. Peki, kim? Pek tabii ki Attilâ İlhan. Yıllarca dillerde dolanan Ben Sana Mecburum şiirinin başlığı ile basılan eseri, tam tamına bir başucu eseri.

 

Facebook Yorumlar
Benzer Yazılar
vizyon (1)