Tırnak Bakımınıza Özen Gösterin

tirnak-bakimi

Vücudunuzda cilt bakımı ya da saç bakımına özen gösterdiğiniz kadar tırnaklarınıza da bakım yapmak onlara özen göstermek oldukça önemlidir. Çünkü ellerinizi en çok ön plana çıkaran, daha güzel ve çekici görünmesini sağlayan tırnaklarınızdır. Ancak çoğu zaman iş yoğunluğundan şikâyet ederek cilt, saç ya da tırnak bakımını tam anlamı ile yapamamak mümkün. Bakım yaptırmak için kuaföre gitme gibi bir fırsat da olamayabiliyor. Peki, bunun için ne yapılmalı? Kuaföre gidemiyorsak bile mutlaka bir yarım saat ya da kırk beş dakikalık bir zaman ayırıp evde de tırnak bakımımızı yapmaya özen göstermeliyiz. Kuaföre gitmek yerine tırnak bakımını evde kendiniz yapıyorsanız mutlaka bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken bazı noktaları göz ardı etmemek gerekmektedir.

Bakımlı tırnakların en belirgin özelliği kolay bir şekilde kırılmamasıdır. Yani tırnaklar düzenli bir şekilde bakım gördüğü için giderek güçlenir. Ancak bu bakım esnasında sadece tırnaklarınızı törpülemek ya da oje sürmekle bu kadar güçlü bir görüntü elde etmek mümkün olmamaktadır. Ellerinize bilindik doğal ürünler ile bakım yaptığınız gibi (örneğin; zeytinyağı, badem yağı, susam yağı) kuaförünüzün önermiş olduğu farklı bakım ürünlerini de kullanabilirsiniz.

Kullandığınız yağlar gibi tırnak bakımınızı yaparken kullandığınız aletlerin temizliğine de özen göstermeniz gerekmektedir. Tırnaklarınızda meydana gelebilecek hastalıkları önlemek açısından oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra evde temizlik için kullandığınız kimyasal maddelerden dolayı da tırnak hastalıkları meydana gelmektedir. Bu kimyasal maddelerin tırnaklarınızla temas etmesini engelleyerek bu tür hastalıkların önüne geçebilirsiniz.

manikur

Tırnaklarınızın kırılmasını ve sararmasını önlemek ve buna bir çözüm yolu bulmak istiyorsanız küçük bir kabın içerisine biraz limon suyu, bir miktar tuz ve biraz gliserin koyup karıştırarak tırnaklarınıza ve tırnak etlerinize masaj yapabilirsiniz. Ertesi gün gözle görülür bir değişiklik olduğunu göreceksiniz.

Ardından seçeceğiniz ojenin de mutlaka kaliteli ve kullanım süresinin geçmemiş olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Çünkü bu noktaları ihmal ettiğiniz takdirde yine tırnaklarınızın sararmasına ve zayıflayıp kırılmasına neden olmaktadır. Tırnaklarınız için tercih ettiğiniz koyu renk ojeler de ayrı bir hava vermektedir. Ancak koyu renk ojelerinde sık kullanımı tırnaklarınızın sararmasına neden olabilir. Eğer koyu renk oje kullanmayı düşünüyorsanız bir süre için tırnaklarınızı dinlendirin ve oje sürmeyin.

Tırnaklarınızın yapısını tanımak da tırnak bakımınızı yapmanızı oldukça kolaylaştıracaktır. Eğer tırnaklarınız kendi içinde katlara ayrılıp kırılıyorsa bunun nedeni tırnaklarınızın su ile çok fazla temas etmesi, yeteri kadar su tüketilmemesi ya da vücudunuzdaki yağ eksikliğinden kaynaklı olabilmektedir. Eğer haftada bir kereden fazla oje renginizi değiştiriyorsanız bunu mutlaka azaltın. Çünkü aseton kullanımının da fazla olması tırnaklarınızın zayıflamasına neden olabileceği gibi, yıpranıp kolayca kırılmasına neden olmaktadır.

Tırnak bakımınız için kuaföre gitmeye fırsat bulamıyorsunuz ama tırnaklarınızın sahip olduğu, canınızı sıkan o kötü görüntüsünden de oldukça rahatsızsınız. Bunun için yapmanız gereken, verdiğimiz bu bilgileri evde kendinize kısa bir süre ayırarak uygulamak ve yapması oldukça basit olan bu adımlara dikkat ederek tırnak bakımınızı kendinizde sürekli hale getirmektir.

Facebook Yorumlar
Benzer Yazılar
saç
parfüm

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir