Cilt Bakımında Dikkat Edilmeyen Hususlar

cilt-maskesi

Her kadın kusursuz bir cilt yapısına sahip olmayı hayal eder. Bunun için cilt bakım ürünlerine kimi zaman gereğinden fazla para harcamaktadır. Oysaki dikkat edilecek belli başlı noktalar ile cilt bakımında yapılan hataların önüne geçebilmek oldukça mümkün. Rutin olarak yapmaya başladığımız hataları, devamlı temizlik alışkanlıklarımız ile değiştirebilirsek cilt bakımında yapılan bu yanlışların düzelmesini sağlayabiliriz.

Peki, Cilt bakımında dikkat etmediğimiz hususlar nelerdir?

cilt-bakimi

Teknolojinin hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olduğu bu yüzyıl içerisinde özellikle cep telefonları yaşantımızın olmazsa olmaz unsurlarından biri haline gelmiştir. Cep telefonları ile bu derece haşır neşir olurken, onların bakımlarını düzenli olarak yapıyor muyuz? Kısmen dediğinizi duyar gibiyim. Ancak bu kadar çok sık kullandığımız bir cihazın temizliğini düzenli bir şekilde yapmamız gerekmektedir. Çünkü bir cep telefonu yüzeyinde klozet kapağının sahip olduğu bakteriden daha fazlası bulunmaktadır. Bu oldukça şaşırtıcı bir durum değil mi? Neden? Cevap basit. Taşınması oldukça kolay olan bu cihazı her yere götürüyoruz ve bulunduğu her yerden mikropları toplaması kaçınılmaz oluyor. Sürekli olarak kulağımıza tutup konuştuğumuz için bir süre sonra yüzümüzün bir tarafında sivilce oluşumunun meydana gelmesi kaçınılmaz oluyor. Temizliği de oldukça basit. Gözlük silmek için kullandığınız anti bakteriyel temizleme mendilini kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra telefonla gün içerisinde gereğinden fazla vakit harcıyorsanız ve cildinizin de mikroplardan etkilenmemesi için kulaklık kullanmanızda fayda vardır.

Yüzümüzde meydana gelen sivilcelerin görüntüsü elbette ki rahatsız ediyor. İnsan içine çıktığımız zaman yüzümüzün hoşnut olmadığı bir görüntüye ulaşmasına neden oluyor. Bir an önce kurtulmak istiyoruz. Elimiz yüzümüze gidiyor ve sürekli olarak sivilcelerimizle oynuyoruz. Ancak bu durum sonrasında sivilcelerin yüzümüzde bıraktığı izleri düşündüğümüzde daha kötü bir sonuç ile karşılaşmamıza neden oluyor. Bunu unutmamakta fayda var. Bunu engelleyebilmek için mutlaka sivilce kurutan ürünleri kullanmanız gerekir. Kuruması ve kaybolması biraz zaman alabilir ancak daha kesin ve sıkıntısız bir çözüm olmuş olur.

cilt-bakimi-hatalari

Makyaj malzemeleri satın almayı hemen her kadın çok sever. Ancak aldığımız bu makyaj malzemelerinin kullanım talimatlarına ne kadar uyuyoruz? Bazı ürünlerin 6 aylık, bazı ürünlerinde 12 aylık kullanım süreleri vardır aynı yediğimiz yemeklerin son kullanma tarihi olduğu gibi. Yani son kullanma tarihi geçmiş olan ürünlerin kullanımı da cilt sağlığınıza zarar vermektedir. Kuruyup yapısı bozulan makyaj malzemelerini ortadan kaldırıp yenilerini kullanmaya başlamanızı tavsiye ederiz. Bu şekilde cilt bakımınıza daha fazla önem vermiş olursunuz.

Makyajınızı düzenli temizleme fırsatınız oluyor mu? Yaşanılan iş yoğunluklarından dolayı ya da herhangi bir eğlenceden yorgun argın geldikten sonra çoğu zaman yüzümüzde makyajı unutup yatabiliyoruz. Elbette ki güzellik uykusu çok iyi ama maalesef makyajla uyumak… Bu cildinize yapabileceğiniz en büyük kötülük olur. Uzun süre makyaj temizlemeye devam ederseniz cildinizde sivilcelerin daha çok arttığını görebilirsiniz. En güzel çözümü ne kadar yorgun olursanız olun cildinizi etkili bir yöntem ile mutlaka temizleyin ve ondan sonra rahat bir güzellik uykusuna kendinizi hazırlayın. Bu yaptığınızda kendinizin rahatladığınızı gördüğünüz gibi cildinizde rahatlayacaktır.

Cildimize karşı yaptığımız en büyük hatalardan biri de yazın ya da kışın güneşten korunmak için krem kullanmamaktır. Sadece yazın değil havanın kapalı olduğu günlerde bile güneş ışıkları cildimize zarar veriyor. Güneş kremi kullanımı cildinizde yağlı bir his oluşmasına neden oluyorsa günlük anlamda kullandığınız nemlendiricilerden de bir nebzede olsa güneşten korunmak için faydalanabilirsiniz.

Kaşların çok sık alınması da cilt bakımında yaptığımız bir diğer yanlış olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü kaşların sürekli olarak alınması bire süre sonra o noktada zayıflamaya neden oluyor. Kaşınızda azalan kısımların çoğalmasını istiyorsanız daha az almaya çalışmanızda fayda vardır. Doğal olmaya çalışmaktan kimseye bir zarar gelmez. Bırakın kaşlarınız bir süre kendi halinde kalsın. Bu hem size hem de cildinize daha iyi gelecektir. Bunun yanı sıra belli zaman dilimleri içerisinde kuaförünüze giderek de kaşlarınızı istediğiniz şekle sokabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi çok iyi bildiğimiz ve bu basit olan cilt temizleme yöntemlerine dikkat ettiğiniz takdirde hem siz büyük bir sorundan kurtulmuş olacaksınız hem de cildiniz size bir ömür boyu gülecek ve ona iyi baktığınız için size minnettar olacaktır.

Facebook Yorumlar
Benzer Yazılar
saç
parfüm