Soğuklarda Evinizde Yetiştirebileceğiniz 5 Çiçek

çiçek

Kış ayları sert geçer, bu koşullara uyum sağlayan soğuk havanın kasvetli haline inat canlı renkleriyle evinize neşe katacak çiçekler karşınızda…

Çuha çiçeği

Soğuk hava ve yağmur yağışlarından etkilenmeyen park ve bahçe peyzajında sık sık kullanılan çuha çiçeği, kırmızı, mor ve sarı gibi farklı renklerde tohum verir ve çiçeklenir. Aralık- ocak aylarında da çiçeklerini açar.

shutterstock_372076177

Siklamen

Ilıman iklime sahip yerlerde yıl boyunca çiçeklenen, güzelliğiyle göze hitap eden bir çiçektir. Balkon ve bahçe bitkisi olan bu çiçek ismini fuşya renkli çiçeklerinden almıştır. Kokusu çok güzeldir. Nemli ve havadar yerleri sever. Saksıda yetiştirildiğinde mutlaka balkonda tutulmalıdır. Eve ise haftada bir defa bir kaç saat alınmalıdır. Evde yetiştirmek isteyenlerin çiçeğin bulunduğu odayı sık sık havalandırması gerekmektedir.

shutterstock_387239680

Açelya

Bol ve güzel tomurcuklar verdiği için en sevilen çiçekler arasında gelir. Karadenizin kıyı kesimleriyle İstanbul’da güneş almayan bahçelerde tüm yıl çiçek verir. -30 derece soğuğa kadar dayanabilir. İlkbaharda tomurcuklanır, sonbaharda çiçek açmaya başlar. Saksıda yetiştirilecekse köklerinin soğuktan etkilenmesini engellemek için toprak çömleklere ekilmelidir.

shutterstock_256540330

Atatürk Çiçeği

Atatürk’ün bir serada görüp çok sevmesi üzerine üretilmeye başlayan çiçeğe yurtdışında Poinsettia denilmektedir. Çiçeğin yapraklarının kırmızı renk alması için ekim ayından itibaren geceleri mutlaka karanlık ve gündüzleri bol ışık alan bir yerde olması gerekir.

Havadar ve güneş alan pencere önlerinde yetiştirilmelidir.

shutterstock_222463513

Kuşkonmaz

Kemerli ve eğimli, küçük iğneler olan sapı vardır. Işıklı ortamı sever. Etraflıca ve sulamalar arasında toprağın kurumasına müsaade edecek şekilde sulanması gereklidir. Çok kurursa, yapraklar sararıp düşebilir. Budamak için, saptaki uzun dallar kesilmelidir. Bu çiçek çeşidi pencerelerin önünde, dalları aşağıya sarkacak şekilde yetiştirildiğinde eve güzel bir dekorasyon sağlar. Bu çiçek, dışarıda olduğu kadar, evin içerisinde de yetiştirilebilir.

shutterstock_162944144

Kış aylarında evinize renk katacak çiçeklerinizi koyabileceğiniz ev aksesuarları için English Home ve Madame Coco mağazalarına uğramayı unutmayın!

Facebook Yorumlar
Benzer Yazılar