Dekorasyon Trendleri: Vintage Etkisi

vintage

Vintage, eski yıllarda kullanılan eşyaların günümüzde tekrar kullanılması demektir. Eski döneme ait olan yaşam tarzı, daima bizde nostalji etkisi yaratmıştır. Nostalji dolu mekanlar ilgimizi çekmiş ve bizi eski yaşanmışlıklara götürmüştür. Hangimiz anneannemizin evindeki üzeri rengarenk yastıklarla dolu sedirde uzanmamışızdır ki?

shutterstock_85774873
Vintage etkisini evinizde en çok dekorasyonda görebilirsiniz.

Tekstil dekorasyonun en birincil yapı taşlarından. Eğer bir trendden bahsediyorsak işe tekstilden başlarsak doğru adımı atmış oluruz. Evinizde kökten bir değişimi sağlamak zorunda değilsiniz. Ama koltuklarınızdaki süs yastıklarını vintage kumaşlarla süsleyerek trendi ucundan da olsa yakalayabilirsiniz.

Danteller ve çiçek desenleri de vintage etkisinin olmasa olmaz detayları arasındadır. Ölçülü ve yerinde kullanıldığında oldukça cool mekanlar yaratabilirsiniz.
Tüm koltuk takımınızı değiştirmek yerine berjerlerinize eski pop art desenli kumaşlardan kaplatarak vintage etkisini salonunuzda patlatabilirsiniz.
Kendinize vintage köşesi yaratabilirsiniz. Eski bir daktilo, fotoğraf makinesi, büyükannenizden kalan bir dantel ve vazo ile kül tablasını kullanarak yaratacağınız vintage köşesinde arkadaşlarınızla hoş sohbetler edebilirsiniz.

shutterstock_371901103

Annelerimizin, anneannelerimizin ve babaannelerimizin evlerinde kullanmış oldukları sedirler, yastıklar, avizeler, objeler, örtüler ve hatta mobilyalar evlerde modern mobilyalarla birleşiyor. Fakat bu dekorasyon uygulamasını yaparken fazla abartmamak gereklidir, ortaya çok karışık bir salon, yatak odası çıkarabilirsiniz bu da sizi görsel anlamda yorabilir. Eski kristal taşlı avizeleri alıp, pirinç olan gövdesini beyaz boyatabilir, salona asabilirsiniz veya anneanneden kalma bir lambayı salonunuzdaki köşe takımınızın yanına koyabilirsiniz.

shutterstock_208992913

Bu sene pek çok evde, eskinin kuzine ve seramik kaplı şaheserleri olan sobalarına rastlamak mümkün. Eskicilerin olduğu mekanlar, bit pazarları ve ikinci el eşya satan mağazalarda bu tip ürünleri bulabilirsiniz. Eski bir gümüşlük, sandalye ve koltuklar ufak tamiratlarla, çok modern olan bir salonda rahatlıkla yerini bulabilir.

shutterstock_366886739

Evinizin dekorasyonuna ufak dokunuşlarla vintage etkisini verebilirsiniz. Bu dekorasyon tarzında önemli olan, abartmadan ve minimal sınırlarda gitmektir. Yeni dekorasyon trendlerine göre döşenmiş olan evinize kattığınız eski mobilyalar, hem yeniyi hem de eskiyi harmanlayarak bizleri göz alıcı etkisi ile büyülemektedir.

Evinizde Vintage etkisini yaratmadan önce Kozzy AVM Madame Coco, English Home ve Esse mağazalarına uğramayı unutmayın!
 

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir