Geleneksel Tatlılarımız

geleneksel-tatlilarimiz

Soframızın ve damak zevkimizin vazgeçilmezidir tatlılar. Yemeklerden sonra ağız tatlılığı olsun diye bir parça da olsa tatlı yeme ihtiyacı hissederiz. Gün boyunca kaybettiğimiz şeker ihtiyacını karşılamak için tatlı tüketmeyi tercih ederiz. İster sütlü tatlılar istenirse de şerbetli tatlılar… Her iki çeşit tatlı türünün de yeri ve zevki ayrıdır. Yemekten sonra hafif bir tatlı ile öğünü bitirmek isterseniz sütlü tatlıları, ama “Sütlü tatlılar pek bana göre değil, ben tatlının şerbetini de seviyorum.” diyorsanız da geleneksel tatlılarımız içerisinde her iki tatlı çeşidinden de nefis tatlar bulabilirsiniz.

Vezirparmağı

Şerbetli tatlılar arasında yer alan bir tatlıdır. Ana malzemelerden un, irmik ve şeker ayrıca yağ karıştırılarak yapılır. Malzemeler iyice birbirine karıştıktan sonra parmak şekli verilerek yoğrulduğu için günümüze kadar bu isimle gelmiştir. Parmak şekli verildikten sonra Ayçiçek yağı içerisinde hafif ateşte kızartılarak pişirildikten sonra başka bir tencere içerisinde hazırlanan şerbeti tatlının soğuması ile üzerine dökülür ve servis edilir.

Hanımgöbeği

Su ve margarini bir tencereye alarak margarin eriyinceye kadar karıştırılır ardından karışım kaynamaya başladığında un ilave edilir ve belli bir süre helva kıvamını alıncaya kadar karıştırılır. Soğumaya bırakıldığı an yumurtalar eklenir ve karışım yoğrulur. Cevizden biraz daha büyük parçalar koparılarak yuvarlak şekil verilir ve ardından orta kısmında da bir delik açılır. Ancak tatlıyı yaparken sıcak yağın içine değil de soğuk yağın içine koyarak pişirmeyi tercih edin.

Lor Tatlısı

Un, irmik, süt ve tereyağı gibi malzemelerin yanı sıra içerisine özel olarak lor peyniri ilave edilerek yapılan bir tatlı çeşididir. Malzemeler karıştırıldıktan sonra krema sıkma kabının içine koyulan malzemeye şekil verilerek elde edilir. Şurubu için yine diğer şerbetli tatlılarda olduğu gibi toz şeker, limon ve su ile hazırlanır. Şerbetli tatlıların hepsinde limon tercih edilmesinin nedeni; mayhoş bir tat verip fazla şekerini almak ve lezzet katmaktır.

trillice-geleneksel

Triliçe

Yumurtanın beyazı ve sarısı ayrılarak önce beyazı şeker ile köpürtülür ve ardından da sarısının ilave edilir. Köpük kıvamına gelen bu karışım içerisine bir yandan un ve kabarma tozu da eklenerek karıştırılmaya devam edilir. Ardından yuvarlak ya da dikdörtgen bir kabın içerisine konularak fırına alınır. Piştiğini anlamak için kürdan kullanabilirsiniz. Bir süre soğumaya bıraktıktan sonra şerbetini ve karamelini de ılıdıktan sonra üzerine döküp servis edebilirsiniz.

Güllaç

gullac

Çoğunlukla Ramazan ayında yapılan sütlü bir tatlı olan Güllaç, yapımı oldukça basit bir tatlıdır. Ancak Güllaç yaprağının yapımını evde gerçekleştirmek, inceliğini sağlamak açısından pek mümkün değildir. Bu yüzden Güllaç yaprağını hazır olarak da alabilirsiniz. Önceden kaynatmış olduğunuz sütün ılımasını bekledikten sonra ardından yaprakların üzerine yumuşaması için dökebilirsiniz. Güllaç yaprağının her tarafının yumuşaması için sütün yaprağın her yerine eşit miktarlarda yayıldığından emin olmak gerekir. Ardından dilediğiniz gibi ister 3 katta isterseniz de 4 katta yaprakların üstüne mevsim meyvelerinden ilave ederek tatlınızı renklendirebilirsiniz.

Kazandibi

kazandibi-tatli

Geleneksel bir İstanbul tatlısı olarak bilinmektedir. İçerisinde yine süt, un, nişasta ve şeker gibi malzemeleri bulunduran bu tatlı, dibi yakılarak yapıldığı için kazandibi adını almıştır. Tatlı yapılmaya başlanmadan önce, tatlı hangi tencerede yapılacaksa dibi yağlanmalıdır. Ardından dibinin yanması için pudra şekeri serpiştirilmesi ve tencere yüzeyinin bu şekilde kaplanması yeterli olacaktır. Tam olarak yapımına başlamadan önce kuru malzemelerin (un, nişasta ve benzeri) kendi içlerinde karışmasını sağlayıp ardından bu karışımın tamamı eriyinceye kadar sütle karıştırılmalıdır. Ardından sütün geri kalan kısmı harlı ateşte tuz ve şeker ilave edilerek karıştırılır. Daha önceden hazırlamış olduğunuz diğer kuru karışımı da kaynattığınız sütün içerisine ilave ederek, muhallebi kıvamına gelene kadar pişirin. Daha sonra dibini yakacak olduğunuz tencereye muhallebiyi dökmeniz ve harlı ateşte çevirerek pişirmeniz yeterli olacaktır.

Sakızlı Muhallebi

sakizli-muhallebi

Sütlü tatlılar yapılırken kullanılan malzemelerin yanı sıra damla sakızı da yine bu tatlı için kullanılan malzemeler arasında yer alır. Tatlıyı yapmaya başlarken, öncelikle yağı bir tencerede erittikten sonra üzerine un ilave edilir. Hafif ateşte kavrulan una ardından süt eklenir. Daha sonra önceden dövülmüş olan damla sakızları da bu karışıma ilave edilerek karışım kaynamaya başlayıncaya kadar karıştırılır. Ardından ateşten alınarak dikdörtgen ya da kare bir kabın içine konulur. Öncelikli olarak oda sıcaklığında, ardından da buzdolabında soğumaya bırakılır.

 

Facebook Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir