İstanbul’da Mutlaka Tadılması Gereken 10 Lezzet

Hacıbekir Lokumu

Yemek yemeyi her insan sever ve kimileri için değişik lezzetler tatmak bir tutku halini alır. Tabii ki bu değişik tatları da yerinde tatmak bir başka… Yemeği yapan kişinin ellerinde mi maharet yoksa içine konulan malzemelerden midir bilinmez ama tadı da bir başka olur. Tabii yemeği yediğiniz ülkenin ya da şehrin farklı bir havaya sahip olması da cabası… İşte o şehirlerden biri ve o şehirde mutlaka tatmanız gereken lezzetler…

Kanlıca Yoğurdu: Bu yoğurdu bu kadar özel kılan yapımında kullanılan süt tozudur. Ayrıca yerken üzerine konulan çeşitli malzemeler de (Pudra şekeri, Bal ve Reçel) değişik bir tat vermektedir.

By Kim Ahlström on flickr

By Kim Ahlström on flickr

Sultanahmet Köftesi: Çevresinde bulunan eşsiz güzellikteki tarihi eserlere kucak açan Sultanahmet Meydanı’ndan köftesini yemeden geçmek olmaz. Sultanahmet köftesini yerken bir taraftan etrafınızı çevreleyen tarihi eserlerin büyüsüne kapılmamanız mümkün değil. Bu sebepten Türklerin tercih ettiği bir lezzet olmasının yanı sıra yabancıların da oldukça ilgisini çekiyor. Türk işi fast food olma özelliğini taşıyan Sultanahmet köftesini lezzet olarak yerinde tatmak önemli… Köftenin yanı sıra yanında sunulan piyaz, mercimek çorbası ve irmik tatlısı da köfteye ayrı bir lezzet katıyor.

Sultanahmet Köftesi

Islak Hamburger: Domates, domates salçası ve sarımsaktan yapılan sosu ile ıslatılan bu hamburger, içerisinde köfteden başka bir malzeme olmamasına rağmen yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça rağbet görüyor. Ekmeği de buharda pişirilip yumuşatılan bu atıştırmalık, bir kere yediğiniz zaman da damak zevkinizin vazgeçilmez tatlarından oluyor. Islak hamburgeri tadabileceğiniz en iyi mekânlar Taksim İstiklâl Caddesi ve Bakırköy İncirli Caddesi üzerinde yer alan büfelerdir.

Islak Hamburger

by Helen Yu on flickr

Eminönü Balık Ekmek: Yerine başka bir lezzet konulamayacak kadar değişik bir tadı vardır. Yapıldığı yerin havasından mıdır bilinmez ama lüks bir restorana balık yemeye gittiğin zaman alamadığınız zevki alır ve tatmadığınız zevki tadarsınız. Şimdilerde bir nostalji de olsa hayatınızda bir kere Eminönü’nde balık ekmek yemeden İstanbul’dan ayrılmayın.

Balık Ekmek

Beyoğlu Çikolatası: İçinde bulundurduğu malzemelerin hiçbir farkı yok ancak Beyoğlu Çikolatasının bu denli lezzetli olmasını sağlayan özelliği bir klasik, bir gelenek haline gelmiş olması ve üretilmeye başlandığı yıldan beri de lezzetini ve tazeliğini eskisi gibi koruyor olmasıdır. Gençlerin yeni tatları yakalamasını sağlayan bu çikolata, yaşlıların da zamanında yaşadıkları anıları tazelemelerine yardımcı oluyor.

Beyoğlu çikolatası

By Christian Mueller

Badem Ezmesi: İstanbul’da mutlaka tadılması gereken badem ezmesi 1904 yılından beri sürekliliğini devam ettiriyor ve %75’i hâlâ elle yapılıyor. İstanbul’da Bebek’te yapılan bu badem ezmesinin bu kadar meşhur olmasının sebebi de bu kadar zamandır usta elinin lezzetindenkaynaklanıyor. 111 yıldır % 75’inde hâlâ el emeğinin olmasından ötürü fiyatı da neredeyse altın fiyatları ile yarışacak kadar yüksek ama tattığınız zaman verdiğiniz paraya değdiğini anlıyorsunuz.

Badem Ezmesi

by gizem oz on flickr

Sarıyer Böreği: Sarıyer böreğini bu denli meşhur kılan en önemli malzemesi yufkasıdır. Bunun yanı sıra içerisine konulan kıyma, peynir, ıspanak, patates ve şeker de farklı bir tat vermektedir.

Sarıyer Böreği

by Pan Börek Ekspress on flickr

Kup Griye: Şeker pancarı ve içine konulan karamelli dondurmayla yapılan farklı bir tatlı türüdür. Ayrıca içine vanilyalı dondurma, bal badem ve kremşanti de eklenmektedir. Kadıköy’ün en eski lezzetlerinden biri olan Kup Griye, kendine özgü içinde barındırdığı malzemelerden yakaladığı doğal lezzeti ile müdavimlerini bekliyor.

Kup Griye

by NobleandRoyal on flickr

Vefa Bozası: İstanbul’un Fatih ilçesi ile özdeşleşen boza, darı irmiği, su ve şekerden üretiliyor. Özellikle kış zamanı oldukça fazla tüketilen bu içeceği dileyen üzerine tarçın ekerek, dileyen de içine leblebi koyarak içebilir. İstanbul’un en eski ve vazgeçemediği tatlarından biri olan boza, Türkiye’nin dört bir tarafından bozayı hâlâ keşfetmemiş olanları beklemektedir.

Vefa Bozası

by aktifone2003 on flickr

Hacı Bekir Lokumları: Akide şekerleri ve lokumların imalatının Hacı Bekir Lokumları’nın kendisi tarafından yapılması, kendini bu alanda bilinen en meşhur lokum üreticisi yapmıştır. Günümüzde su, şeker ve nişastanın yanı sıra farklı renk ve tatlarda meyveler ilave edilerek imal edilen lokumlar, üretilmeye başlandığı ilk yıllarda un ana maddesinin yanı sıra pekmez ve bal kullanılarak üretiliyordu. Eskiden beri süre gelen lezzetini kaybetmeyip her tattığınızda sizi başka yerlere götüren bu lokum ve şekerleme türleri, günümüzde de bu denli tercih edilmesinin sebebi olarak görülmektedir.

Hacıbekir Lokumu

Facebook Yorumlar
Benzer Yazılar
gezi
kamp
alternatif