Sizin İçin En İdeal Araba Hangisi?

araba

Mini Otomobil Türleri Sözlüğü

Otomobillerle ilgili yüzlerce terim duyuyoruz. Hatta duymakla kalmıyor bir de onları kullanıyoruz. Fakat özellikle sürücülerin, araçlara olan hakimiyetleri ve trafik konusundaki davranışları neticesinde arabalarla ilgili terimlerin ne anlama geldiğini bilmeleri gerekiyor.

Ülkemizde fazla sayıda sedan modeller tercih ediliyor; fakat sedan modelin ne olduğunu bilmeyenlerin sayısı, sedan model arabalardan daha fazla. Bu nedenle mini otomobil türleri sözlüğünü sizin için oluşturduk. Çünkü özellikle binek otomobillerde oldukça fazla sayıda kasa tipi bulunuyor. İşte araç kasa tipleri ile ilgili bilmeniz gerekenler:

shutterstock_147657671

Sedan, hatchback ve station wagon

Bu üç kasa tipi, ihtiyaca göre ülkemizde en çok kullanılan kasaları oluşturuyor. Neredeyse her marka, sedan, hatchback ve station vagon araçlar üretiyor. Diğerlerine göre en çok tercih edilen ise sedan modeller.

Sedan

Sedan, klasik dört kapılı araç tiplerine verilen ad. Sedan özellikle ailelerin ve kurumsal şirketlerin tercihi. Sedanı kısaca özetlemek gerekirse, arka camdan geriye uzanan bagajı bulunan kasa tipleri diyebiliriz.

shutterstock_311944592Hatchback

Bagaj hacmi daha küçük olan kasa tiplerine hatchback deniyor. En iyi örnek ise Fiat Egea diyebiliriz. Özellikle şehir hayatında hatchback araçlar oldukça kullanışlı olabiliyor. Ülkemizde sedandan sonra en çok hatchback araba kasaları tercih ediliyor. Hatchback kasaları, station vagon arabaların daha kısa ve kompakt modelleri olarak kabul edebiliriz.

Station wagon

Ülkemizde son yıllarda ilgi gören station vagon araçlar özellikle aileler için doğru seçim kasa tipini oluşturuyor. Arkası uzun otomobil olarak kısaca özetleyebiliriz.

shutterstock_405066019

Cabrio

Cabrio araba kasalarının üstü açık olduğu düşünülür; ama bir aracın cabrio olabilmesi için mutlaka üstünün açık olması gerekmez. Tek kapılı ama arkada da koltuk bulunduran araç kasaları cabrio olarak kabul edilir.

Pick up

Amerikan filmlerinde, çiftliklerde baş karakterin kullandığı arabalar genelde pick up kasa tipinde olurlar. 2015 yılının en başarılı pick up modeli olarak Toyota Tacoma gösteriliyor.

shutterstock_445565995

SUV

Hem çekme kapasitesine hem de kamyonet özelliklerine sahip araçlara SUV deniyor. SUV’nin 4×4, arazi aracı gibi kullanımları da var. Ford Explorer en iyi SUV örneği diyebiliriz. Hem şehir içinde hem de sportif faaliyetlerde keyfine düşkün olanlar, tercihini SUV’den yana yapıyor.

shutterstock_145798676

Bir Şanslı Kozzy Ziyaretçisi Fiat EGEA’nın sahibi olacak

8 Ağustos – 7 Kasım 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek çekiliş kampanyası ile birbirinden özel hediyeler, Kozzy ziyaretçilerinin olacak. Kampanya süresince Kozzy Alışveriş ve Kültür Merkezi’nde bulunan tüm mağazalardan 125 TL ve katlarında alışveriş yapan herkes her 125 TL’lik alışverişi için bir çekiliş şansı kazanacak. Kampanya sonucunda kazananlar 1 adet Fiat EGEA HB Urban Plus 1.4 FİRE 95 HB araç ve birbirinden güzel hediyelerin sahibi olacak.

3225_original

Haydi siz de Kozzy Avm’ye gelin, çekilişe katılın, Fiat EGEA HB Urban sizin olsun!

Facebook Yorumlar
Benzer Yazılar