Enerjik Bir Güne Başlamak İçin 6 İpucu

uyanma

Sabah uyandığınızda kendinizi yorgun mu hissediyorsunuz? Halsiz ve uykulu bir gün geçirmekten sıkıldınız mı? İşte size enerjik bir güne başlamak için 6 ipucu!

shutterstock_410366851

Güneş ışığıyla uyanın

Uyku problemleri yaşayanlara sıklıkla önerilen konulardan biri uyku odasının karanlık tutulmasıdır. Karanlık bir odada uyumak kolay olsa da sabahları uyanmak bir o kadar zor olacaktır. Sabahları enerjik bir şekilde uyanmak istiyorsanız gece yatmadan perdelerinizi aralık bırakabilirsiniz. Böylece sabah güneş ışığının verdiği enerjiyle zinde bir gün geçirebilirsiniz.

shutterstock_420901264

Her sabah aynı saatte kalkın

Biliyoruz, hafta sonunun uyku cazibesine kapılmamak çok zor! Ama bir şekilde iradenizi kullanıp, hafta içi uyandığınız saatte uyanmaya özen gösterirseniz, vücudunuzun buna alışmasına yardımcı olursunuz. Bu rutine alışan vücut da her gün aynı zindelikte, yorgun olmadan kalkmaya meyilli olacaktır.

Alarm yerine müzik çalsın

Alarmınızın sabah rahatsız edici bir tonla ötmesindense, güne müzikle başlamak çok daha keyifli olacaktır. Ayrıca alarmın rahatsız edici sesiyle uyanmak, güne kalp çarpıntısıyla başlamaya da neden oluyormuş. Dolayısıyla güne enerjik bir parçayla başlamak motive edecektir.

shutterstock_451877080

Alarmı ertelemeyin

Sabah alarm çalınca, onu 5 dakika, sonra bir 5 dakika daha erteleyenlerden misiniz? Yapılan araştırmalara göre, bu ertelemeler esnasındaki kısa uykular derin olmadıkları için bizi yorgun hissettirmekten başka bir işe yaramıyorlar. Dolayısıyla alarm bir kez çaldığında, kararlı olmak ve uyanmak gerek…

shutterstock_278404349

Sabah hareketleri

Sabah uyandığınızda hareketsiz bir şekilde ağır bir güne başlamak yerine, birkaç egzersiz yaparak güne çok dinç bir şekilde başlayabilirsiniz. Uyanır uyanmaz esneme hareketleriniz mutlaka yapın. Daha fazla spor yapmaya vaktiniz yoksa da işe giderken toplu taşıma araçları yerine yürümeyi, asansör yerine merdiveni tercih ederek hareket edebilirsiniz. Yürüyerek de kas yapabileceğinizi unutmayın!

shutterstock_380603521

Güçlü bir kahvaltı

Karbonhidrat ağırlıklı kahvaltı ettiğinizde, vücudunuz yorgun hissedecektir. Bu yüzden karbonhidrat ağırlıklı bir kahvaltı yerine protein ağırlıklı bir kahvaltı yapabilirsiniz. Kahvaltı mönünüze yoğurt, yumurta, süt ve yüksek proteinli tahıllar eklerseniz gün boyu enerjik ve zinde kalabilirsiniz.

Kozzy Avm English Home mağazalarındaki yatak odası takımlarıyla uyku alanınızı en güzel şekilde dekore edin!

Facebook Yorumlar
Benzer Yazılar