Yılbaşını İstanbul’da Geçirmeniz İçin 10 Geçerli Neden

kiz-kulesi

Eski yılı bir adım daha gerinizde bırakarak yeni yılı tüm sevdiklerinizle eğlenceli ve mutlu bir şekilde karşılamayı planlıyorsunuz. Ama aklınızda değişik sorular… “Acaba ne yapsak?”, “Yılbaşında nereye gitsek?”, “Evde mi kutlasak yoksa dışarı mı çıksak?” diye düşünmekten kendinizi alıkoyamıyorsunuz. Kafanızda bu kadar çok soru işareti ile boğuşmak yerine ilk olarak düşünmeniz gereken nokta sevdiklerinizle birlikte en çok nerede mutlu olduğunuzdur. Zaten buna karar verdikten sonra yılbaşı gecesi için aklınızda az çok ne yapmak istediğiniz şekillenecektir. Bu kadar düşünce üzerine yılbaşı gecesini dışarıda mı geçirmeye karar verdiniz? Peki, nereye gitmeyi düşünüyorsunuz? Son dakika karar verdiğinizi varsayarsak yurt dışına gitme şansınızı kaybetmiş olabilirsiniz. Yurt içinde herhangi bir şehirde yılbaşını kutlamak nasıl olurdu? Ankara, İzmir, Antalya ya da Bursa mı? Belki de yılbaşı gecesini geçirmek için en güzel şehirlerden biri de İstanbul’dur? Neden olmasın? İşte yılbaşını İstanbul’da geçirmenizi düşündürecek 10 sebep…

1-Metropol Olması

Sahip olduğu nüfusu ile her daim “Metropol” olarak adlandırılan İstanbul’a farklı zamanlarda turist akını olması elbette ki çok normal ancak yılbaşı itibari ile kişi sayısı 2 katına yaklaşabiliyor. Yani yılbaşı gecesi etraf daha bir cıvıl cıvıl ve kalabalık… Tabir-i caizse İstanbul’da her yeni yıl kutlamasında iğne atsanız yere düşmeyecek kadar dolu. Bu kadar kalabalık bir ortam haliyle farklı kültürden ve farklı karakter yapılarına sahip insanları bünyesinde barındırıyor. Yılbaşı için yurt dışına tatile gitmek elbette ki değişik bir tercih ancak bu kadar çok farklı kültür ve karakter yapısına sahip insan varken yurt dışında yılbaşı tatilini geçirmeyi neden arayasınız ki?

2-Alternatifin Çok Olması

“Metropol” şehir olduğu için yılbaşını kutlayacağınız mekân seçenekleri de oldukça fazla olacaktır. İster deniz kenarında isterseniz şehrin iç kısımlarında yılbaşı gecesini kutlamak için bir sürü mekân bulabilirsiniz. Tabi bu mekânları seçerken kiminle gitmeyi düşündüğünüz de oldukça önemli… Yani sadece aile büyükleri ile bir yılbaşı gecesi geçirmeyi düşünüyorsanız ağırbaşlı, çocuklarınız veya kendi yaşıtlarınızla birlikte bir yılbaşı gecesi geçirmeyi düşünüyorsanız hareketli ve konser etkinliklerinin olduğu mekânları tercih edebilirsiniz.

3-Arkadaşlarla Vakit Geçirebileceğiniz Yerler Olması

Yılbaşını İstanbul’da kutlamak için bir başka geçerli nedeniniz ise arkadaşlarınızla sizin yaş grubunuza hitap eden mekânlar bulabilmeniz. İstanbul’a gittiğinizde yılbaşı gecesi belli bir yere takılı kalmak istemiyorsanız sokakta düzenlenen özellikle Taksim ve Nişantaşı’nda düzenlenen eğlenceler tam size ve arkadaşlarınıza göre… Ama “Ben arkadaşlarımla dışarıda değil de kapalı bir mekânda eğlenmek istiyorum” diyorsanız bütçenize uygun düşen mekânların yılbaşı eğlencelerine katılmayı tercih edebilirsiniz.

havai-fisek-istanbul

4-Boğaz’da Yılbaşı Kutlanması

“Bir mekâna tıkılıp kalmak istemiyorum. Yeni yıla denizin üstünde girmek istiyorum” diyorsanız tur şirketlerinin düzenlediği tekne turlarından birini tercih ederek yılbaşını kutlayabilirsiniz. Yolcu seferleri ve ada gezileri ile devam eden Boğaz’da yılbaşı kutlaması, yılbaşında İstanbul’a gelip de farklı alternatifleri denemek isteyenlerin listesinde olması gereken bir seçenek… Hemen her sene yapılmaya çalışılan Boğaz üzerinde yılbaşı kutlama etkinliği bu sene yılbaşını ilk defa İstanbul’da geçirmeyi düşünenleri de kutlamalarına ortak olmayı bekliyor.

5-Her Yıl Düzenlenen Yılbaşı Etkinlikleri

Her yıl Taksim Meydanı- İstiklâl Caddesi ve Nişantaşı’nda düzenlenen konser ve partiler de aslında yılbaşı gecesini İstanbul’da geçirmek isteyenler için farklı bir seçenek olarak göze çarpıyor. Çeşitli ışıklandırmalarla aydınlatılan sokaklar, mekânların kendi aydınlatmalarının da eşlik etmesiyle sanki İstanbul’da değil de başka bir şehir de ya da ülkedeymiş hissi uyandırıyor. Cıvıl cıvıl aydınlatmalarla canlanan sokaklar, düzenlenen konserlerle daha da renkli hale geliyor. Ücretsiz olarak belli başlı radyo programları ile gerçekleştirilen bu etkinlikler, farklı müzik türlerine sahip sanatçıları ağırladığı gibi DJ’lerin sergilediği performanslara da sahne oluyor.

6-Workshop’lar

Farklı kültürlerin yemeklerini tatmanın yanı sıra özellikle nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorsanız, İstanbul’da Zorlu Center bünyesinde birbirinden değişik workshop etkinlikleri sizleri bekliyor. Zorlu Center içerisinde geniş bir alana yayılmış olan bu etkinlik yılbaşı akşamlarına özel olarak düzenleniyor ve yılbaşında farklı lezzetleri tatmak isteyenleri bekliyor. Sevgi ve hevesle yapılan güzel yemeklerin insanları birleştirdiğine inanan çalışmanın mimarı Eataly, konukları yedikleri ve yapmak için heves ettikleri yemekler hakkında da bilgi sahibi yapıyor.

7-Geçmişe Yolculuk

Yeni yıla girerken geçmişe bir yolculuk yapmak istiyorsanız, he sene olduğu gibi “Oldies but Goldies” in yılbaşı etkinliğine katılmayı tercih edebilirsiniz. Bir Babylon klasiği haline gelen bu etkinlik, yeni yıla girerken yanında geçmişten bir parça götürmek isteyenleri bir araya getiriyor. Madonna’dan ABBA’ya, Wham!’dan Donna Summer’a kadar, gençlik yıllarınıza hatta çocukluğunuza dokunmuş sanatçıları, yaşamış olduğunuz geçmiş anılarla ve o zamanın müzikleri ile yeni yıla girerken yanınızda götürebilirsiniz.

8-Pera Palace Yılbaşı Balosu

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Pera Palace Yılbaşı Balosu, bu senede Pera Palace’ın hayranlarını ve Pera Palace’ı ilk defa keşfedecek olan müşterilerini bekliyor. Özel orkestra eşliğinde çalınacak Türk müziğinden yabancı müziğe kadar sanatın her çeşidine yer verileceği farklı bir konsept balo severleri bekliyor. Latin, salsa ve tango danslarının sergileneceği gecede, DJ’lerin canlı performanslarına da yer veriyor. Hem klasik olmuş hem de günümüz olan müzik tatlarına ve danslarına yer veren Pera Palace Yılbaşı Balosu, dört bir taraftan misafirlerini bekliyor.

9-Dans Etkinlikleri

Eski bir yılın sonu ve yeni bir yılın başlangıcına adım atarken vücudunuzun sahip olduğu enerjiyi yenilemeniz gerekiyor. Enerjinizi yenilemek için en öneli olan şey yer çekimine karşı koymayı denemek… Bu dans etkinliği hem vücutta pilates etkisi yaratıyor hem de koordinasyonunuzu güçlendirerek, vücudunuzda rahatlama sağlıyor ve vücudunuzun disipline girmesine yardımcı oluyor. Yeni bir yıla sıkıntı ve stresten arınmış bir vücutla “Merhaba” demek istiyorsanız Aeriel Dans etkinliğine katılabiliriniz. Akbank Sanat’ta gerçekleştirilecek olan bu etkinlik, dansa tutkuyla bağlı olan ve dansın enerji tazeleyen etkisini keşfetmek isteyen herkesi bekliyor.

10-Yılbaşı Köyü

Avrupa’nın birçok şehrinde olduğu gibi İstanbul’da Zorlu AVM bünyesinde kurulan yılbaşı köyü bu yeni yılın da gözdesi… Bu sene ikinci kez kurulan bu köy, marka ürünlerin kulübelerini ve radyoların düzenlediği konser etkinliklerini bünyesinde barındırıyor. Festival tarzında gerçekleşecek olan kutlamalar da, Paşabahçe, D&R, Bath and Body Works gibi ünlü markalar yılbaşı için özel hazırladıkları ürünleri değerli ziyaretçilerin beğenisine sunuyor.

Facebook Yorumlar
Benzer Yazılar
vizyon (1)
vizyon
gezi