Küçük Evleri Ferahlatma Yolları

Ku00dcu00c7u00dcK

Küçük Evleri Ferahlatma Yolları

Küçük bir odayı daha büyük göstermek için yararlanabileceğiniz bir çok yol var. Göz aldanmacalarından ışık oyunlarına, renk uygulama tekniklerinden mobilya yerleşimine varan bu farklı taktikleri sizin için sıraladık.

Renk kullanımı

Küçük odalarda açık renk boyalar tercih ederseniz oda daha ferah gözükecektir. Işığı emen koyu renkler yerine açık ve parlak renklerdeki duvarlar ışığı yansıtarak mekanın geniş algılanmasını sağlar. Krem tonları, buz mavisi, pastel tonlarındaki yeşiller ya da beyaz duvarlar kolay çözümler arasında.

shutterstock_358050455

Mobilyalar fazla yer kaplamasın

Büyük mobilyaları duvara paralel yerleştirerek odanın ortasındaki açıklığı koruyun. Mobilyalarınızı çok işlevli tercih edin mesela çekmeceli orta sehpa, bazalı kanepe, açılır kapanır yemek masası, kütüphane olarak da kullanılabilinecek bir TV ünitesi gibi Pratik mobilyalara yönelin, hem odada daha az eşya olur hem de yer açılır.

shutterstock_133403687

Aydınlatma

Gün içinde odanın mümkün olduğunca doğal ışıktan faydalanmasını sağlayın. Gün ışığıyla odanın nasıl da geniş göründüğüne şaşırabilirsiniz. Hava karardığında ise tavan aydınlatmasının yanı sıra duvar aplikleri, spot ya da lambader benzeri ek aydınlatma ürünleri kullanabilirsiniz.

shutterstock_305690693

Aksesuarlara dikkat

Bir odanın büyük görünmesi için az aksesuar kullanmaya dikkat edin. Duvarları fazla doldurmamak, küçük boyda bir kaç çerçeve asmak ya da tek ve büyük bir resim tercih etmek daha doğrudur. Her oda için bir odak noktası seçip dikkatleri oraya toplamak ve odanın geri kalanını sade tutmak odaları daha ferah gösterecektir.

shutterstock_314048624

Ayna

Odanın uygun bir yerinde büyük boy ayna kullanın. Ayna odaya derinlik kazandıracaktır.. Büyük bir ayna koyacak yeriniz yoksa, aynanızı gün ışığını yansıtabilecek bir köşeye yerleştirin.

shutterstock_469173821

Odalarınızı geniş gösterecek açık renk ev aksesuarları ve ev tekstil ürünleri için Kozzy AVM English Home, Madame Coco ve Esse mağazalarına uğramayı unutmayın!

 

 

 

 

 

 

 

 

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir