Okullar Açıldı! – Düzenli Uyku, Beslenme ve Egzersiz Rehberi

uyku-1

Okullar Açıldı! – Düzenli Uyku, Beslenme ve Egzersiz Rehberi

Araştırmalar iyi uyku uyuyamayan çocuğun, sağlıklı uyuyanlara göre daha düşük notlar aldığını ortaya koyuyor. Bunun yanı sıra iyi beslenme ve sporun faydaları da çocuğun gelişimine büyük katkı sağlıyor.

Araştırmalar, beyin ve öğrenme arasındaki ilişkinin; bireyin duygusal süreçlerinden, düşünme becerilerine, yaratıcılık süreçlerinden stratejik planlamaya kadar pek çok konuda hedefe yönelmesine yardım ettiğini gösteriyor. İyi uyku ve iyi kahvaltının öğrenmeye doğrudan etkisi bulunuyor. Beynin yapısı ve çalışma biçimi sosyal aktivitelerden, spor etkinliklerine, uyku düzeninden doğru ve iyi beslenmeye kadar her şeyden etkileniyor.

shutterstock_358291424

İyi uyku

Uykusu yetersiz olan çocukların, okuma, yazma ve matematik problemleri çözme becerileri bozulur ve sağlıklı uyuyanlara göre daha düşük notlar alır. Bu nedenle çocukların sabah zinde uyanmaları; okula istekli bir şekilde hazır olarak gitmeleri, onların motivasyonları ve başarıları için son derece önemlidir. Uyuma sırasında öğrenilenler kalıcı hale gelmekte ve kullanıldıkça da yerleşmektedir.

shutterstock_127502726

Hafıza için spor

İyi bir hafıza gelişimini sağlamak ve kavrama becerisini yerleştirebilmek için düzenli uyku kadar spor yapmak çok önemlidir. Spor yapmak, bedenen ve zihnen bir şeye konsantre olmaya ve iç disiplini sağlamaya yaramaktadır.

shutterstock_119224681

Spor planlama becerisini kazandırdığı gibi vücudun salgıladığı bezler sayesinde beynin çalışmasına da etki etmektedir.

shutterstock_81178291

Beslenme

Çocukların besin ihtiyaçlarının doğru karşılanması, fiziksel gelişimleri kadar akademik başarı ve zihinsel gelişimleri için de gerekir. Okul çağındaki çocuklara özellikle yağlı tohumlar sınıfındaki fındık, ceviz ve badem mutlaka verilmelidir. Bu kuruyemişler çocuğun okul başarısını olumlu etkileyeceği gibi gün içerisinde gerekli olan enerji ihtiyaçlarını da karşılar. Balık sezonunun açıldığı şu günlerde de taze balıkların haftada 1-2 kez tüketilmesi gerekir. Yanında bol salata da unutulmamalıdır.

shutterstock_129598361

Ayrıca, duygularını ifade etmek, akranlarıyla ya da yetişkinlerle günlük olayları konuşmak fikir alışverişinde bulunmak, sorgulama becerisini geliştirmek, satranç oynamak, stratejik oyunlarla düşünme becerilerini geliştirmek de doğru beslenme, düzenli uyku ve spor ile uğraşmanın bireye kazandırdığı diğer olumlu özellikler arasında sayılabilir.

Öğrenme ile ilgili araştırmalar, beyin ile öğrenme arasındaki bağın tek bir boyutta ele alınamayacağını bireyin zihinsel yapısı, zekâ ve kişilik özelliklerinin de bir bilgiyi edinmeyi kolaylaştıran ya da zorlaştıran etkenler arasında yer aldığını gösteriyor.

Bu dönem çocuklarınızın okul motivasyonu için birbirinden eğlenceli, rengarenk okul gereçlerini Kozzy Avm Toyzz Shop mağazasında bulabilirsiniz…

 

Facebook Yorumlar
Benzer Yazılar