Sizin Parfümünüz Hangisi?

parfüm

Doğru parfüm seçimi

Günlük hayatta birçoğumuzun olmazsa olmazı parfümün tarihçesi, yapılan araştırmalara göre Mezopotamya ve Mısır medeniyetlerine kadar uzanıyor. Fransızların yalnızca pis kokuları örtmek için kullandıkları dönemin üzerinde fazla durmazsak; insanoğlunun camı şekillendirmeyi ve işlemeyi bir sanat haline dönüştürdüğü 16. yüzyıldan 19. yüzyıl başlarına kadar parfüm, tam bir endüstrileşme süreci geçirmiş.

shutterstock_225976162

Gelişimi üzerine pek fazla düşünmüyor olsak da, ıssız bir adaya düştüğümüzde yanımıza alacağımız üç şeyden biri olma mertebesine erişen parfüm, alışkanlıktan öte bir “zorunluluk” halini çoktan almış durumda. Hakkında sayısız araştırma yapılan; ruh eşimizi bulmaktan ruh halimizi anlatmaya kadar üzerine pek çok farklı anlam yüklenmiş bir maddeden bahsediyoruz; dolayısıyla kendimize en uygun çeşidini bulmanın tahmin ettiğimiz kadar kolay olmadığını söylemek yanlış bir tespit olmayacaktır değil mi?

shutterstock_35038900Parfüm kokusu kişiye göre neden değişir?

Aynı boyda ve aynı kiloda olduğunuz bir arkadaşınızla aynı kıyafeti giydiğinizi düşünün; ikinizden birinde mutlaka çok daha iyi duracaktır… Aynı şekilde vücudumuzun “kimyası”, farklı parfüm notalarının tenimiz üzerinde nasıl bir etki yaratacağına da karar verir. Doğal vücut kokumuz üzerine etki eden stres faktörü, hormonal değişiklikler, o dönemdeki beslenme alışkanlıklarımız ve hatta kullandığımız ilaçlar, parfümün üzerimizde bıraktığı etkiyi de aynı şekilde değiştirecektir. Durum böyleyken, kendimize veya sevdiklerimize en uygun parfümü seçmek  için yapacağımız araştırma, “başka birinde koklayıp beğenmek” kıstasının bir parça ötesine geçmeli.

 

Parfümde “nota” ne anlama geliyor?

Notalar için kısaca “zaman içerisinde sırayla birbirinin önüne geçerek ortaya çıkan koku katmanları” diyebiliriz. Özellikle kendimize ya da bir başkasına kadın ya da erkek parfümü  seçerken işimizi kolaylaştıracak en etkili yöntemlerden biri, parfüm notaları hakkında bilgi sahibi olmaktır. “Üst”, “orta” ve “alt” notaların ne anlama geldiğine göz attığınızda; bundan sonraki seçimlerinizde kendinize çok daha fazla güveneceğinize emin olabilirsiniz:

Üst Notalar

Artık vazgeçilmeziniz haline gelen birçok parfümü ilk denediğinizde yüzünüzü ekşitip “Hiç bana göre değil!” dediğiniz olmuştur değil mi? Kimi zaman “açılış notaları” olarak da isimlendirilen bu üst notalar, tüm notalar arasında en hafif olanıdır; ancak parfümü sıktığınız anda aldığınız ilk keskin kokuyu verdikleri için karar aşamasında oldukça önemlidirler. Aslında etkisi en çabuk azalan katman olmasına rağmen, parfüme dair ilk izlenimi yaratarak sizi cezbeder ve orta notalara yumuşak bir geçiş yapmanız için zemin hazırlarlar.

En çok kullanılan üst notalar ise; narenciye (limon, portakal kabuğu, bergamot), hafif meyveler (greyfurt, çilek, böğürtlen gibi yumuşak meyveler) ve bazı bitkilerden (misk adaçayı, lavanta) oluşur.

shutterstock_138219968

Orta Notalar

Parfümü vücudunuza uyguladığınız ilk 20 dakika ile 1 saat arasında üst notalar uçup gider ve sizi “parfümün kalbi” olarak da adlandırılan orta notalardaki kokularla baş başa bırakırlar! Bu nedenle orta notaların birçok yerde “kalp notalar” olarak adlandırıldığını görmeniz mümkündür. Genellikle çiçek ve meyve kokularının karışımı olup, kimi zaman tarçın veya hindistan cevizi gibi baharat esanslarıyla güçlendirilen bu notalarda alınan koku genellikle en hoş olan ve dikkat çekmenizi sağlayandır. En fazla yarım saat ile 45 dakika arasında vücudunuzda kalan bu kokular, bir bakıma parfümünüzün “tema’sını da yansıtır.

Sıkça kullanılan orta notalar, sardunya çiçeği, gül, limon otu, ylang-ylang, lavanta, kişniş, hindistan cevizi, portakal çiçeği ve yasemin esanslarından oluşur.

shutterstock_292491755

Alt Notalar

Orta notaların etkisi kaybolduktan sonra, sıra parfümümüzün asıl karakterini ortaya koyan alt notalara gelir. Hepimizin parfüm seçiminde oldukça önem verdiği “kalıcılık” kriterini de, alt notaların performansı belirler. Yani alt notaların asıl görevi, parfümümüzün etkisini uzun kılmaktır; ancak bu etkinin ne kadar süreceği, tamamen ürünün kalitesine ve tenimizle olan uyumuna bağlıdır.

Alt notaların en popüler olanları, sedir ağacı, sandal ağacı, vanilya, amber (kehribar), paçuli (silhat), meşe yosunu ve misktir.

shutterstock_265005713Gelelim, kişiliğe uygun parfüm seçimine…

Kokunuzu seçerken öncelikle neyi vurgulamak istediğinize karar verin; romantik mi, sportif mi, duygusal mı, kışkırtıcı mı yoksa çekici mi kokmak istiyorsunuz?

Romantik kişiler: Çiçek ve meyve karışımları içerir. Orkide, gül, limon, mandalina, portakal çiçekleri, vanilya notalarından oluşur. Romantiklerin hislerini yansıtır.

Sportif kişiler: Bitki özü, bergamot, ada çayı, çam, biberiye, karışımları canlılık ve çalışkanlık intibası uyandırır.

shutterstock_254410657

Elegant (zarif) kişiler: Pudra, çiçek kokuları karakteri vurgular. Yasemin, gül, lotus, çiçek kokuları stil notalarını oluşturur.

Kışkırtıcı ve çekici kişiler: Oryantal koku notalarından oluşan amber, zencefil, vanilya, reçineler, baharat içerikli kokular, çekici kadınlığı vurgulayan özlerdir.
shutterstock_263429684

Gizemli kişiler: Duygusal ve masum karakter yansıtan tarçın, gül, menekşe, yasemin, sandal ağacı, yanık odun kokular temel notalarıdır.

Canlı ve neşeli kişiler: İçindeki neşeyi dışa yansıtmasını bilenlerin kokuları çilekli, muzlu, portakallı meyve özleri, hindistan cevizi, çikolata kokusu gibi canlılığı taşıyan ve nanenin verdiği ferahlığı yansıtanların kokularıdır.

Teninize ve tarzınıza en uygun parfümü arıyorsanız Kozzy Avm Sevil Parfümeri mağazasını ziyaret etmeyi unutmayın!

 

Facebook Yorumlar
Benzer Yazılar
saç